Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.06.2014

Powstrzymaj pijanego kierowcę

Co trzeci Polak był świadkiem prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Kampania „Powstrzymaj pijanego kierowcę” przypomina, że dla dobra wszystkich uczestników ruchu należy interweniować, gdy pijany człowiek próbuje siadać za kółkiem.
Powstrzymaj pijanego kierowcęflickr/Navy_NADAP
Posłuchaj
  • 02.06.14 Piotr Sendek: „Warto reagować. To powinno być czymś naturalnym i pozwoli bezpiecznie dojechać do domu.”
  • 21.06.14 Asp. Piotr Świstak: „Warto korzystać z możliwości zbadania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu(...)”

O tym, że nie należy prowadzić pod wpływem alkoholu można usłyszeć już w szkole podstawowej. Nieustannie przypominają o tym również doniesienia medialne dotyczące śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców i liczne kampanie społeczne. Dlaczego, mimo to, wciąż zdarzają się osoby, które po wypiciu alkoholu siadają za kółkiem?

– Wszyscy deklarują, że nie można kierować pod wpływem alkoholu, bo jest to zakazane i niebezpieczne. Natomiast w realnym życiu, okazuje się, że wiele osób zachowuje się inaczej. Alkohol zmienia percepcję, postrzeganie świata. Zachowania, które na trzeźwo wydają się oczywiste i racjonalne, po wypiciu alkoholu przestają takie być. Dlatego ważnym czynnikiem jest zachowanie świadków – powiedział w PR24 Piotr Sendek, z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Za bezpieczeństwo odpowiadamy wszyscy

Bardzo często zdarza się, że rodzina lub przyjaciele człowieka pijanego przymykają oko na jego stan i pozwalają mu prowadzić lub nawet sami wsiadają z nim do auta. Jeszcze większy opór budzi zwrócenie uwagi osobie całkiem obcej. Jednak widząc że ktoś pod wpływem alkoholu próbuje kierować, trzeba zareagować.

– Niektórym ciężko jest przełamać opór, ponieważ boją się, że może to być ingerencja w czyjąś prywatność, osobiste życie i postawy. Ale my próbujemy przekonać, że taka reakcja to prawidłowe i odpowiedzialne zachowanie, dobre nie tylko dla kierującego, ale też innych uczestników ruchu drogowego – podkreślał Gość PR24.

Działania lokalne

Kampania „Powstrzymaj pijanego kierowcę” ma charakter ogólnopolski. W ramach tego programu samorządy mogą prowadzić lokalne działania w oparciu o materiały przygotowane przez organizatorów. Ukazał się także  przewodnik dla gmin, zawierający program edukacyjny skierowany do szkół nauki jazdy.

– Porusza on tematykę związaną z działaniem alkoholu, tym, jaki ma wpływ na funkcjonowanie człowieka, oraz jak to przekłada się na niebezpieczne zachowania na drodze. W ten sposób zachęcamy gminy do podejmowania aktywnych działań, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zaznaczył Piotr Sendek.

Zdrowy rozsądek górą

Niezwykle istotną kwestią jest to, by nie dać się zgubić własnej brawurze. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy trzeźwi należy być bardzo ostrożnym.

– Jeżeli byliśmy na imprezie zakrapianej alkoholem i wydaje nam się, że na drugi dzień czujemy się świetnie, to jest to błędne myślenie. Warto podjechać do najbliższej jednostki Policji i przebadać się na zawartość alkoholu we krwi – powiedział na antenie PR24 Asp. Piotr Świstak z zespołu prasowego Stołecznej Komendy Policji.

Anna Mikołajewska