Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 25.01.2015

Narkotyki: mity i fakty

W XXI wieku żyjemy w coraz większym pędzie. Gonimy za karierą, pieniędzmi i dobrami materialnymi. By utrzymać tempo tego wyścigu oraz by uciec od codzienności, niektórzy coraz częściej sięgają po najróżniejsze „wspomagacze”. Dlatego warto przyjrzeć się, co jest prawdą, a co fałszem w odniesieniu do zażywania narkotyków.
Kokaina to jeden z najdroższych i najpopularniejszych środków zmieniających świadomość.Kokaina to jeden z najdroższych i najpopularniejszych środków zmieniających świadomość.flickr/Marco Leone [Deepboy]
Posłuchaj
  • 25.01.15 Katarzyna Panejko-Wanat: „Według najnowszych badań polskie społeczeństwo staje się jednym z europejskich liderów pod względem ilości wypalanej marihuany (…)”.

– Głównym ryzykiem, związanym z zażywaniem narkotyków, nie jest wcale uzależnienie. Najgorszą rzeczą jest to, że po ich przyjęciu nasze myślenie i sposób podejmowania decyzji drastycznie się zmieniają i mogą spowodować, że dopuścimy się czynu katastrofalnego w swoich skutkach. Mam tu na myśli chociażby spowodowanie wypadku, w którym zginą przypadkowe osoby – powiedział na antenie PR24 Wojciech Wanat , terapeuta uzależnień.

Emocje przesłaniają rzeczywistość

Jak przyznała Katarzyna Panejko-Wanat , narkotyki są tematem budzącym skrajne i niezwykle silne emocje. Z tego też powodu przysłaniają one często rzeczywistość, w której znajdują się uzależnieni ludzie i nie pozwalają na podejmowanie właściwych działań, mających zapobiec wzrostowi zażywania narkotyków.

– Taka sytuacja dotyczy zarówno terapeutów, mających przed oczami pacjentów, których chcieliby chronić, młodych ludzi, nieznoszących jakichkolwiek zakazów i przede wszystkim polityków, ustalających przepisy ograniczające możliwość posiadania używek. Chcąc walczyć  z uzależnieniami nie można dać się zwieść emocjom. Należy spojrzeć na statystyki, które jasno pokazują, że po zaostrzeniu prawa narkotykowego używalność cały czas wzrasta. Moim zdaniem trzeba szukać innych rozwiązań – podkreśliła terapeutka .

Polskie Radio 24/db

tagi: