Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 31.05.2015

STOP dla marnowania żywności

Francja ma zamiar wprowadzić prawo, które będzie zakazywało supermarketom wyrzucania niesprzedanej żywności. Sklepy zostaną zobowiązane do zawarcia umowy z organizacjami charytatywnymi o przekazywaniu niepotrzebnego jedzenia.
STOP dla marnowania żywnościflickr/stevendepolo
Posłuchaj
  • 31.05.15 Agnieszka Bielska: „Decyzja francuskiego rządu jest dla nas rewelacyjną wiadomością (…)”.

Niesprzedana żywność może też zostać wykorzystana w rolnictwie np. jako kompost lub pasza dla zwierząt.

W Polsce marnowanie żywności to również ważny problem społeczny. W naszym kraju co roku marnotrawi się aż 9 mln ton jedzenia. Warto zastanowić się nad rozwiązaniami ograniczającymi te straty. Tyczy się to szczególnie dużych supermarketów, których z roku na rok przybywa.

– Banki żywności w Polsce marzą o przepisach, które zostaną wprowadzone we Francji. Niestety w naszym kraju prawo nie jest tak restrykcyjne. Dopóki nie pojawią się normy prawne mobilizujące supermarkety do przekazywania niewykorzystanej żywności, to nadal olbrzymie ilości jedzenia będą marnotrawione – przyznała Agnieszka Bielska z Federacji Polskich Banków Żywności.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Polska jest na 5. miejscu w zestawieniu państw Europy, które marnują najwięcej jedzenia. W odróżnieniu do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii, które wyprzedzają nasz kraj, to w Polsce zdecydowanie najwięcej produktów spożywczych marnuje branża spożywcza.

– W państwach będących na czterech pierwszych miejscach, które należą do najbogatszych na naszym kontynencie, najwięcej żywności marnują konsumenci. W Polsce prym pod tym względem wiedzie przemysł spożywczy. Mam tu na myśli zarówno etap produkcji, jak i dystrybucji – dodała Agnieszka Bielska.

Polskie Radio 24/db

tagi: