Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 29.08.2015

Polska szkoła wolna od uzależnień

Wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego rusza ogólnopolska akcja „AFS- Szkoła Wolna od Uzależnień". Jego celem jest diagnozowanie stopnia używania alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną. W Polskim Radiu 24 rozmowa o problemie przyjmowania używek przez dzieci i młodzież szkolną.
Posłuchaj
  • 29.08.15 dr Alicja Lisowska: „Bardzo groźnym połączeniem jest uzależnienie od gier hazardowych oraz Internetu (…)”.

Według niektórych źródeł po alkohol sięga już ponad 80 proc.młodzieży w wieku 16-17 lat oraz 70 proc. dzieci w wieku gimnazjalnym. Inne źródła podają, że po alkohol sięga już także co piąty uczeń 6 klasy podstawówki. Efektem programu ma być powstanie innowacyjnego systemu umożliwiającego bieżący monitoring stanu uzależnień wśród uczniów danej jednostki oświatowej.

– Papierosy, alkohol i dopalacze to rzeczywiście podstawa substancji psychoaktywnych, które najczęściej funkcjonują wśród młodzieży. Do tego należy dodać także środki nasenne oraz uspakajające. Nie wolno zapominać o coraz większym uzależnieniu młodych ludzi od seksu, gier hazardowych, a także Internetu – podkreśliła dr Alicja Lisowska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W walce z uzależnieniami ma pomóc program „AFS- Szkoła Wolna od Uzależnień". Dzięki niemu możliwe jest stałe monitorowanie skali używania przez młodzież substancji psychoaktywnych. Daje on także szansę na porównywanie kierunków rozwoju uzależnień na przestrzeni lat oraz sprawdzenie jak wygląda sytuacja w danej szkole na tle innych placówek na terenie miasta, województwa i kraju. Możliwe jest również poznanie wyników na poziomie danej klasy.

– Jest to pierwsza edycja programu. Bazujemy na metodologii badań przyjętych przez Europejską Agencję ds. Walki z Uzależnieniami. Skupiamy się na uzależnieniach od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Na podstawie specjalnych kwestionariuszy stworzymy platformę umożliwiającą  diagnozę i odpowiednią walkę z problemem uzależnień wśród młodzieży – podkreślił Piotr Sojka, koordynator projektu.

O uzależnieniach, które dotykają polskich uczniów i sposobach na ich wyeliminowanie mówił także w Polskim Radiu 24 dr Adam Ustrzycki, socjolog i specjalista ds. polityki społecznej.

Polskie Radio 24/db/

tagi: