Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 25.09.2015

Przemoc w polskiej szkole

Jeden na dziesięciu uczniów w Polsce jest dręczony. Tak wynika z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych. Wbrew pozorom, nie jest to najczęściej przemoc fizyczna – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Dominika Walczak, socjolog.
Posłuchaj
  • 25.09.15 Dr Dominika Walczak: „To swego rodzaju odczarowanie gimnazjum, jako miejsca szczególnie niebezpiecznego”.

Uczniowie coraz częściej doświadczają przemocy relacyjnej. – To są różne formy działań, które mają prowadzić do obniżenia samopoczucia jednostki i wykluczenia osoby z grupy – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 dr Dominika Walczak. Ekspertka z Instytutu Badań Edukacyjnych podkreślała, że tego typu forma prześladowania najczęściej pojawia się w szkołach, a także jest najbardziej dotkliwa dla dzieci i nastolatków.

Drugim, najczęstszym aktem przemocy występującym w szkole, jest agresja werbalna. – Na kolejnym miejscu jest przemoc materialna, polegająca na zabieraniu czy niszczeniu przedmiotów. Dopiero na końcu znajdują się przemoc elektroniczna i agresja fizyczna – wskazywała w Polskim Radiu 24 dr Dominika Walczak.

Warto podkreślić, że miejscem, w którym najczęściej dochodzi do aktów przemocy, nie jest wbrew powszechnej opinii gimnazjum. Najwięcej agresji jest w szkołach podstawowych. – To swego rodzaju odczarowanie gimnazjum jako miejsca szczególnie niebezpiecznego – komentował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp/wj/

tagi: