Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 15.10.2015

Niepożądani cudzoziemcy

W Polsce co roku 11-12 tys. osób trafia do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium naszego kraju jest niepożądany. Tymczasem w Brukseli trwa szczyt Unii Europejskiej poświęcony sprawie napływu uchodźców do Europy.
Posłuchaj
  • 15.10.15 Paweł Stawarz: „Każde państwo myśli o sobie, a nie Unii jako całości (…)”
  • 15.10.15 Paulina Socha-Jakubowska: „Zagrożenie wynikające z przyjazdu obcokrajowców do Polski mamy na co dzień (…)”.

Urząd ds. Cudzoziemców informuje, że od 1 stycznia tego roku, do 12 października do „wykazu” wpisano 10 107 osób. Ludzie ci są zobowiązani do opuszczenia Polski. Paulina Socha-Jakubowska z portalu Kulisy24.com wyjaśniła w Polskim Radiu 24, dlaczego cudzoziemcy trafiają do wykazu.

Paulina Socha-Jakubowska; Foto: PR24/JW Paulina Socha-Jakubowska; Foto: PR24/JW

– Przede wszystkim na listę trafiają osoby będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, czyli np. ktoś względem kogo służby mają podejrzenia o związek z grupami terrorystycznymi. To także ludzie skazani wyrokami sądów i uznawani za niebezpiecznych – tłumaczyła dziennikarka. 

Natomiast Paweł Stawarz z Instytutu Europeistyki UW zwrócił uwagę na kończący się w piątek brukselski szczyt dotyczący uchodźców.

– Mam nadzieję, że spotkanie nie skończy się jak poprzednie, czyli szumnymi deklaracjami na poziomie werbalnym. Potem było rozczarowanie, jeżeli chodzi o realizację tych założeń, które rozbijają się o kwestie finansowe. Unia wciąż wychodzi z kryzysu i nie ma tylu środków, jak wcześniej – mówił ekspert.   

Więcej o wciąż nierozwiązanym problemie napływu uchodźców do Europy w całości rozmów z gośćmi.

Polskie Radio 24/gm/wj

tagi: