Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Wojciech Traczyk 01.11.2015

Kurier Ekumeniczny: Święto Reformacji

Marcin Luter 31 października 1517 roku ogłosił w Wittenberdze 95 tez przeciwko praktyce sprzedaży odpustów w Kościele. Tym samym zapoczątkował ruch reformacji chrześcijaństwa, z której wyłonił się protestantyzm. – To była iskra, która wywołała płomień, gdyż sytuacja w ówczesnym Kościele Zachodnim dojrzała do zmian – powiedział w Kurierze Ekumenicznym prof. Karol Karski, teolog ewangelicki, emerytowany pracownik Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Posłuchaj
  • 01.11.15 Prof. Karol Karski: „Kościół jest od tego, aby głosić Słowo Boże i wzbudzać wiarę (…)”.

Reformacja była reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w Kościele Katolickim i jego dogmatyczne doktryny.

– Kościół moralnie tracił na autorytecie, pojawiała się krytyka. Luter nie przewidział jednak, że wyniknie z tego rewolucja w Kościele  – mówił gość Polskiego Radia 24.

W łonie Kościołów protestanckich obecnie wyróżnić można kilka wyznań: luteranizm, kalwinizm, anglikanizm, baptyzm, metodyzm, adwentyzm i pentekostalizm.

– Kościół jest od tego, aby głosić Słowo Boże i wzbudzać wiarę. W relacji z Bogiem każdy wierny ponosi odpowiedzialność bezpośrednią. To wolność chrześcijańska połączona z odpowiedzialnością – konkludował prof. Karski, charakteryzując protestanckie rozumienie Kościoła.

W krajach o większości luterańskiej święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy.

Audycję prowadził Marcin Witan.

Polskie Radio 24/dds/wt

tagi: