Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 10.01.2016

Crowdfunding wsparciem dla interesujących projektów

Pozyskiwanie środków finansowych na realizowane projekty od osób, które są zainteresowane ich powstaniem. Oto główne założenie, zdobywającego coraz większą popularność, tzw. crowdfundingu. O jego istocie, a także zasadach działania mówili w Polskim Radiu 24 Jakub Sobczak z platformy PolakPotrafi.pl oraz Rafał Garszczyński z Radia Jazz.
Crowdfunding daje nieznanym twórcom możliwość pozyskiwania środków realizację interesujących projektów.Crowdfunding daje nieznanym twórcom możliwość pozyskiwania środków realizację interesujących projektów. flickr/Vegar S Hansen Photography
Posłuchaj
  • 10.01.16 Jakub Sobczak: „Crowdfunding służy budowaniu społeczności, które jednoczy wspólny cel (…)”.

Crowdfunding daje nieznanym twórcom możliwość pozyskiwania środków realizację interesujących projektów. Finansującymi są przede wszystkim członkowie społeczności wirtualnych, którzy niewielkimi wpłatami, za pośrednictwem specjalnych serwisów, mogą wesprzeć twórców. Dzięki temu, drobne kwoty składają się na dużą pulę środków, pozwalającą realizować ciekawe pomysły.

– Po pięciu latach funkcjonowania naszego portalu musze przyznać, że kreatywność Polaków nie zna praktycznie granic. Widać także, że istnieje ogromna chęć współtworzenia i wspierania ciekawych inicjatyw. Dzięki platformie PolakPotrafi.pl zostało zrealizowanych już prawie 1 tys. projektów. Dobijamy również do puli 11 mln złotych, które zostały przeznaczone na wsparcie różnorakich projektów – powiedział Jakub Sobczak.

Jednym z projektów, który zawdzięcza swoje istnienie platformie crowdfundingowej jest Radio Jazz. Rafał Garszczyński przyznał, że latem 2015 roku ponad 500 słuchaczy i miłośników stacji wsparło rozgłośnię sumą niemal 64 tys. złotych i dzięki temu zapewnili jej dalsze nadawanie.

– Dla nas dużo większym sukcesem, niż zebranie określonej sumy pieniędzy było to, że tak wiele osób nam pomogło. Są to nasi słuchacze, z którymi mamy stały kontakt. Kilka lat temu zdecydowaliśmy się odejść od pasma FM i przejść na nadawanie w Internecie. Zaznaczę, że utrzymujemy się jedynie z datków od słuchaczy. Żeby zapewnić dobrą jakość naszych materiałów musieliśmy dokonać wymiany przestarzałego sprzętu i zrobiliśmy to właśnie dzięki crowdfundingowi – wyjaśnił.

Polskie Radio 24/db/pj

 

tagi: