Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 22.05.2016

Poznaliśmy laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Na Zamku Królewskim wręczono nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Laureatami zostali gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”, dr hab. Janusz Smaza i pośmiertnie Irena Sandecka. Wyróżnienia otrzymały też Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Stowarzyszenie Pokolenie. Gościem Polskiego Radia 24 był dr hab. Janusz Smaza, który opowiedział o swojej pracy i uroczystej gali, podczas której otrzymał nagrodę.
Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf,Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”,http://ipn.gov.pl/
Posłuchaj
  • 22.05.16 dr ab. Janusz Smaza: „Polska łoży ogromne środki finansowe na rewitalizację zabytków na Kresach (…)”.

Dr hab. Janusz Smaza to wykładowca akademicki i specjalista w zakresie konserwacji kamienia. Od lat zajmuje się rewitalizacją szczególnie cennych zabytków nie tylko w Polsce, ale także m.in. na Cmentarzu Obrońców Lwowa, w lwowskiej Katedrze czy w kościele Św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim.

– Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i docenieniem mojej działalności. W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat pracowałem w ponad 20 krajach świata. Jednak większość czasu spędziłem na Kresach Rzeczypospolitej, gdyż to właśnie tam liczba zabytków czekających na renowację jest największa, a ich stan jest często niezwykle tragiczny – powiedział dr hab. Janusz Smaza.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że otrzymał nagrodę nie tylko za ratowanie pamiątek po minionych czasach, ale także za pracę z młodymi adeptami konserwacji zabytków.

– Mam świetne relacje z młodymi ludźmi, którzy w ogromnej liczbie garną się do pracy przy odnawianiu pomników naszych przodków. Warto podkreślić, że są oni wolontariuszami i nie często liczą godzin swojej pracy. Dla nich największym wynagrodzeniem jest to, że mogą obcować z zabytkami klasy światowej – dodał dr hab. Janusz Smaza.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej  została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Polskie Radio 24/db/pj

tagi: