Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 27.10.2016

Rząd zdecydował: Powstaną Wojska Obrony Terytorialnej

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej powołania nowego samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z założeniami resortu obrony narodowej, w 2018 roku mają one liczyć 35 tysięcy żołnierzy. O zasadach naboru i wymaganiach stawianych kandydatom mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Paszyn, ekspert ds. obronności.
Oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej będą współpracować z administracją centralną, wojewódzką i powiatową. W każdym z powiatów powstanie kompania.Oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej będą współpracować z administracją centralną, wojewódzką i powiatową. W każdym z powiatów powstanie kompania.Sergii Kharchenko/NurPhoto/Sipa /East News
Posłuchaj
  • 27.10.16 Maciej Paszyn o znaczeniu i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zasady naboru i wymagania zbliżone są do tych stawianych kandydatom do Narodowych Sił Rezerwowych. Obrona terytorialna będzie wykorzystywana zarówno do działań typowo bojowych, jak i do ochrony oraz wsparcia ludności.

Jak podkreślił Maciej Paszyn, każdy, kto spełnia podstawowe wymogi związane z odpowiednią kategorią zdrowia, niekaralnością, obywatelstwem polskim i odpowiednim wiekiem może próbować swoich sił w obronie terytorialnej.

- Dany ochotnik, jeśli jest żołnierzem terytorialnym, realizuje swoje życie zawodowe w dowolnym środowisku cywilnym. Na szkolenia i w razie wyższej konieczności czyli np. klęsk żywiołowych czy zagrożenia militarnego bezpieczeństwa państwa, stawia się natomiast w wyznaczonym miejscu z wyposażeniem i jest gotowy do wykonywania zadań – wyjaśnił gość.

Paszyn zaznaczył również, że „z uwagi na odrębny charakter działań tych wojsk od wojsk operacyjnych i z uwagi na wielkość tego tworu, zasadnym jest, by funkcjonowało osobne dowództwo na poziomie centralnym, ogólnokrajowym”. - Nowy rodzaj sił zbrojnych ma być podzielony terytorialnie. W każdym województwie ma funkcjonować jedna brygada Obrony Terytorialnej, a w woj. mazowieckim - dwie brygady – wyjaśnił Paszyn.

Maciej Ptaszyn, ekspert ds. obronności Ochotnik realizuje swoje życie zawodowe w dowolnym środowisku cywilnym, a w razie wyższej konieczności czyli np. klęsk żywiołowych czy zagrożenia militarnego bezpieczeństwa państwa, stawia się w wyznaczonym miejscu z wyposażeniem i jest gotowy do wykonywania zadań.

Oddziały terytorialne mają być docelowo usytuowane w 380 powiatach. Każdy chętny będzie miał możliwość pełnienia służby na terenie miejsca zamieszkania. Oddziały będą współpracować z administracją centralną, wojewódzką i powiatową. W każdym z powiatów powstanie kompania.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr/tb/

___________________

Data emisji: 27.10.16

Godzina emisji: 16:35