Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.12.2017

Czy można pogodzić romantyzm i mesjanizm z chrześcijaństwem?

– Polscy romantycy wierzyli w to, że chrześcijaństwo przekształci i ukształtuje rzeczywistość – powiedział Paweł Rojek, socjolog i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o tym, czy romantyzm i religia chrześcijańska mogą się wzajemnie uzupełniać, czy istnieje między nimi zbyt wiele różnić, by te dwie sfery można było ze sobą pogodzić.
Mesjanizm był nurtem w filozofii polskiej, którego rozkwit przypadł na XIX wiek. Nz: Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale, Walentego Wańkowicza,Mesjanizm był nurtem w filozofii polskiej, którego rozkwit przypadł na XIX wiek. N/z: Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale, Walentego Wańkowicza, Domena publiczna
Posłuchaj
  • 17.12.17 Paweł Rojek: „Polski romantyzm jest zjawiskiem na pograniczu filozofii, religii i polityki (…)”.

Romantyzm, a także mesjanizm, który jest niezwykle istotnym nurtem w jego obrębie, w dużym stopniu kształtował i kształtuje polską kulturę. Ogromny wpływ ma na nią nieustannie chrześcijaństwo. Czy można je łączyć z romantyzmem?

Paweł Rojek zaznaczył, że chociażby w twórczości Juliusza Słowackiego występują pojęcia związane z wędrówką dusz, czy spirytyzmem, co można uznać za herezję. 

– W romantyzmie istnieje wiele wątków dalekich od chrześcijaństwa. Jednak zawsze tak będzie, gdy skupimy się na ogólnych kategoriach. Po głębszej analizie, po tym, jak pozbędziemy się rozmaitych naleciałości i skojarzeń,  można rozpocząć rozmowę o pogodzeniu chrześcijaństwa z romantyzmem – powiedział były redaktor naczelny kwartalnika „Pressje”.

Więcej w całej rozmowie z Pawłem Rojkiem.

Audycję „Życie z duszą, czy bez?” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 17.12.17

Godzina emisji: 19.12