Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 19.06.2014

Korea i Polska: poznajmy się

W Polsce nie brakuje entuzjastów kultury japońskiej i chińskiej, ale do głosu zaczynają dochodzić także entuzjaści koreańskich smaków, dźwięków i zapachów. Co więcej Korea Południowa wyrasta na ekonomicznego lidera regionu azjatyckiego.
Korea i Polska: poznajmy sięflickr.com/expertinfantry
Posłuchaj
  • 19.06.14 Monika Olszyńska: „Korea jako kraj trzyma się tradycji, ale jednocześnie jest bardzo nowoczesna (…)”

W Polsce wiedza o Korei wciąż jest dość ograniczona. Z państw azjatyckich najczęściej mówi się o Japonii i Chinach, które uwiodły Polaków swoimi kolorami, smakami, a ponda wszystko kulturą. Nie bez znaczenia były także umowy gospodarcze. Dopiero zaczynamy odkrywać Koreę wraz z jej wszystkimi atutami i potencjałem.

Północ i Południe

Niemożliwe jest opisanie koreańskiej specyfiki w jednym zdaniu. W mediach częściej słyszy się o reżimie północnokoreańskim i dopiero wówczas w kontekście kolejnych posunięć dyktatury Kim Dzong Una poznajemy także skrawki informacji na temat demokratycznej Korei Południowej.

– Koreańczycy z Południa nie chcieliby, żeby ich kraj kojarzył się głównie z konfliktem z Północą. Korea Południowa bardzo szybko rozwinęła się gospodarczo i świetnie prosperuje. Koreańczycy chcą, żeby ich kraj kojarzył się właśnie z ich rodzimymi firmami i rozwojem. Korea jako kraj trzyma się tradycji, ale jednocześnie jest bardzo nowoczesna – mówiła w PR24 Monika Olszyńska z Centrum Kultury Korei.

Korea w Polsce

W przybliżeniu i rozwianiu mitów odnośnie Korei ma pomóc Korea Festival 2014. Impreza zorganizowana została z okazji 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Koreą.

– Celem naszego festiwalu jest promocja dobrego wizerunku Korei jako kraju o bogatej kulturze. Wielu Polaków jest zainteresowanych wyjazdami turystycznymi do Korei, ale nie mamy jeszcze bezpośredniego połączenia lotniczego i to stanowi główny problem – powiedziała Ean Yoon, także z Centrum Kultury Korei.

PR24/Grzegorz Maj

tagi: