Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 14.06.2015

Resocjalizacja poprzez sztukę

Znakomici muzycy, malarze, rzeźbiarze, a także poeci. Wiele osób odbywających wyroki więzienia w zakładach karnych to ludzie utalentowani artystycznie. Jednak w polskim społeczeństwie istnieje stereotyp ukazujący więźniów jako zdegenerowanych bandytów. W zmianie tego poglądu ma pomóc m.in. V Festiwal Sztuki Więziennej.
Posłuchaj
  • 14.06.15 Patrycja Drabot: „Więźniowie potrafią zadziwić tym, jakie zdolności posiadają (…)”.

Tegoroczna odsłona zatytułowana „Poznaj twórczą resocjalizację” składa się z 2 części. Pierwsza to warsztaty dla osadzonych realizowane w Ośrodku Readaptacji Fundacji Sławek w Mieni. W drugiej, finałowej części, prace powstałe w trakcie warsztatów będą wystawione w Wyższej Szkole Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie.

– Od pięciu lat organizujemy w Mieni warsztaty, na które przyjeżdżają więźniowie z różnych ośrodków karnych. Są to osoby szczególnie uzdolnione artystycznie. Korzystają też z tego, że wyjątkowo mają możliwość opuszczenia murów więzienia. Podczas odbywania kary skazani mogą wychodzić ze swoich cel tylko na 1 godzinę w ciągu doby. Pozostałe 23 godziny spędzają w zamknięciu – powiedział Marek Łagodziński, Prezes Fundacji Sławek.

Patrycja Drabot, koordynatorka Festiwalu Sztuki Więziennej, zaznaczyła, że na imprezie widzowie będą mogli podziwiać przede wszystkim obrazy, rzeźby, a także przedmioty wykonane z papierowej wikliny. Nie zabraknie również występów zespołów muzycznych i teatralnych.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie koncert zespołu Paragraf 64, założonego przez pięciu osadzonych w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich. Grają muzykę połączenie rocka i hip hopu. Mają już na koncie 30 autorskich piosenek oraz wiele występów muzycznych.

V Festiwal Sztuki Więziennej odbędzie się 19 czerwca w godz. 9.30 - 17.00 w WSNS w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Polskie Radio 24/db

tagi: