Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.11.2016

Twórczość Zbigniewa Herberta wciąż żywa

Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Zbigniew Herbert, w swojej twórczości starał się znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące naszej współczesności. Dlaczego warto czytać jego utwory? Czym wyróżniało się jego pisarstwo? Na te pytania odpowiedział Józef Ruszar, filolog i badacz twórczości Herberta.
Posłuchaj
  • 13.11.16 Józef Ruszar: „Herbert spragniony był poznawania podstaw kultury europejskiej (…)”.

Od 2004 roku odbywają się Warsztaty Herbertowskie, specjalne wydarzenie poświęcone upamiętnieniu poezji Zbigniewa Herberta. Józef Ruszar przyznał, że jest to impreza elitarna, gdyż biorą w niej udział uczeni i badacze z całej Polski, którzy dysponują ogromnym dorobkiem w interpretowaniu dzieł literackich.

– Tegoroczna edycja miała wymiar międzynarodowy. Gościliśmy prelegentów z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Hiszpanii, Włoch i Ukrainy. Jest to wydarzenie, w którym uczestniczą osoby interesujące się interpretacją wierszy przede wszystkim Zbigniewa Herberta, bo w tym roku wzięliśmy na warsztat utwory krakowskich poetów – powiedział Józef Ruszar.

Józef Ruszar podkreślił, że dla kogoś, kto chce zrozumieć współczesny świat, czytanie wierszy i esejów Herberta jest doskonałą drogą do tego, by właściwie odczytać dzisiejszą rzeczywistość.

– Twórczość Herberta jest niezwykle aktualna i uniwersalna. W jego wierszach możemy znaleźć rozwiązania dotyczące wielu stałych problemów dotykających naszą cywilizację, które w pewnych odstępach czasu powtarzają się – dodał.       

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 13.11.2016

Godzina emisji: 19.15