Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 02.02.2017

Nieznane fakty z życia Siergieja Eisensteina

Choć wśród jego filmów były i takie, które służyły propagandzie władzy radzieckiej, to parokrotnie naraził się swoją twórczością Stalinowi. O jakie filmy chodzi? Władimir Zabrodin w nowo wydanej książce „Eisenstein: kino, władza, kobiety” opisuje historię tych dzieł oraz publikuje prywatną korespondencję artysty z żoną i matką. W audycji ,,Trendy Kultury” w Polskim Radiu 24 o fenomenie reżysera opowiadał filmoznawca i krytyk filmowy, Konrad Zarębski.
Najsłynniejszą sceną filmu Pancernik Potiomkin jest masakra ludności na odeskich schodachNajsłynniejszą sceną filmu "Pancernik Potiomkin" jest masakra ludności na odeskich schodach wikipedia.com

Siergiej Eisenstein żył w latach 1898 – 1948. Uznawany za klasyka kina, przeszedł do historii filmu jako twórca nowatorskich rozwiązań w sztuce filmowej. Jego największe osiągnięcie to socrealistyczny "Pancernik Potiomkin". Uchodził też za ulubionego reżysera Stalina, który utworzył specjalnie dla niego nagrodę swojego imienia. Eisenstein został jej laureatem tuż po premierze ,"Iwana Groźnego".

Mimo że przez długie lata jako reżyser pracował nad filmami o wydźwięku propagandowym na rzecz umacniania stalinowskiego reżimu i mocarstwowości władzy radzieckiej, przeżył też chwile dla siebie gorsze. O nich m.in. traktuje nowo wydana książka Władimira Zabrodina "Eisenstein: kino, władza, kobiety".

Książka jest dowodem na dwulicowość systemu. Z jednej strony ulubieniec Stalina, a z drugiej wstrzymanie przez dyktatora produkcji "Łąk Bieżyńskich" – móiwł w Polskim Radiu 24 Konrad Zarębski. Filmoznawca podkreślił, iż film łączący wątki opowiadania Iwana Turgieniewa z legendą Pawki Morozowa, został skazany na zapomnienie. Jednak Eisenstein z każdego ujęcia wycinał jeden kadr. Przechowywał materiał filmowy i dzięki temu udało się dzieło zrekonstruować.

W audycji rozmawiano również o życiu prywatnym reżysera. Autor książki, Władimir Zabrodin sięga bowiem po prywatne listy Eisensteina oraz dotąd niepublikowane teksty. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że to ważne źródło wiedzy o twórcy i epoce, w której tworzył.

W "Trendach Kultury" poruszono także temat tzw. listy brukselskiej. To ranking najlepszych filmów wyłonionych na podstawie ocen krytyków i twórców z całego świata. "Pancernik Potiomkin" z pierwszego miejsca w 1958 roku spadł na pozycję 11. Według gościa PR24 tak wysoka lokata filmu mimo upływu czasu świadczy o wielkości dzieła oraz samego artysty.

Więcej w audycji.

Program prowadziła Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/ek

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

 Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 23:10