Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 07.11.2017

"Polskie Radio to Chopin, Chopin to Polskie Radio"

– Chopin zawsze był z Polskim Radiem (…). Polskie Radio równało się „muzyka Chopina”. Cieszę się zatem, że powstaje Polskie Radio Chopin  – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – To historyczny moment dla Polskiego Radia – dodawał Jacek Sobala, prezes PR. Nowa antena Polskiego Radia – nadawana cyfrowo i w Internecie – rozpoczyna swoją działalność 11 listopada, w Święto Niepodległości.

Kilka dni temu w Studiu im. Władysława Szpilmana odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca działalność nowej stacji. Muzyka patrona – Fryderyka Chopina – zajmie na antenie dominując miejsce. Będzie też punktem wyjścia do rozważań o muzyce polskiej i europejskiej.

– Media narodowe to przede wszystkim kultura. Kultura w różnych wymiarach, od popularnej po bardziej wyrafinowaną. Trzeba przyzwyczajać słuchacza też właśnie do tego drugiego rodzaju kultury – mówił podczas konferencji Krzysztof Czabański, który podkreślał, że misją nowego radia ma być przede wszystkim popularyzacja kultury. – Polskie Radio to Chopin, Chopin to Polskie Radio – wskazywał szef RMN.

– To historyczny moment dla Polskiego Radia – przekonywał z kolei Jacek Sobala. – Polskie Radio Chopin to nie tylko radio, ale także kompendium wiedzy o twórczości Chopina – mówił prezes Polskiego Radia.


zdj. ilustracyjne  

Główne miejsce w Polskim Radiu Chopin zajmie twórczość jego patrona. Przypomniane zostaną przesłuchania Konkursów Chopinowskich, rejestrowane od 1955 roku, dzięki którym słuchacze zapoznają się ze zróżnicowanymi tradycjami, szkołami pianistycznymi i stylami interpretacji. Antenę wypełnią także audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje bogatych zbiorów płytowych i fragmentów audycji Jana Webera. Program zasilą także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Dwójkę, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Pojawi się również cykl „Polacy w Konkursach Chopinowskich” autorstwa Stanisława Dybowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich chopinologów.

Ambicją Polskiego Radia Chopin jest także pokazanie, w jaki sposób kompozytor wpłynął na polską i europejską twórczość muzyczną XIX i XX wieku, a także na współczesną popkulturę oraz jazz. Chopin wciąż bowiem inspiruje słynnych jazzmanów, w Polsce – Makowicza, Jagodzińskiego, Możdżera czy Maseckiego.

Ponadto wśród gospodarzy audycji Polskiego Radia Chopin znajdą się: Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”), Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek („Romantyczne brzmienie. Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych”), Przemysław Psikuta („Duża czarna” i „Chopin z Archiwów Jana Webera”), Adam Rozlach („Koncert Chopinowski Adama Rozlacha”), Anna Skulska i Beata Stylińska („Laureaci nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich”), Ewa Szczecińska, Krzysztof Dziuba, Grzegorz Dąbrowski, Maciej Gołębiowski oraz Andrzej Zieliński („Na jazzowo”).

Całodobowe Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.


Polskie Radio 24/IAR/zz

__________________

Data emisji: 7.11.17

Godzina emisji: 12.05