Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Słójkowski 30.01.2014

Michael Schumacher jest wybudzany ze śpiączki

W środę francuski dziennik L'Equipe podał informację, że lekarze rozpoczęli wybudzanie ze śpiączki Michaela Schumachera. Doniesienia te potwierdziła w czwartek menedżerka byłego kierowcy F1, Sabine Kehm.
Rodzina i fani Michaela Schumachera wierzą, że jego wybudzanie ze śpiączki zakończy się sukcesemRodzina i fani Michaela Schumachera wierzą, że jego wybudzanie ze śpiączki zakończy się sukcesem PAP/EPA/ERCOLE COLOMBO
Galeria Posłuchaj
  • Menedżerka Michaela Schumachera zastrzegła, że proces wybudzania ze śpiączki może potrwać bardzo długo - relacjonuje z Berlina Wojciech Szymański (IAR)
Czytaj także

- Środki utrzymujące go w śpiączce podawane są w mniejszych dawkach. Cały proces może jednak potrwać bardzo długo - poinformowała Kehm w pisemnym oświadczeniu.
Schumacher 29 grudnia ubiegłego roku podczas jazdy na nartach w Meribel z 14-letnim synem uderzył głową w skałę. Mimo że miał kask, siła uderzenia była tak duża, że doznał poważnego urazu mózgu.

Jeszcze tego samego dnia został przetransportowany z miejscowego szpitala do kliniki w Grenoble, gdzie przeszedł operację usunięcia z mózgu krwiaka. Od tamtego czasu utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej.

Specjaliści od samego początku zachowywali dużą ostrożność na temat szans byłego kierowcy na pełny powrót do zdrowia.

Głos odnośnie wybudzania Schumachera ze śpiączki zabrał w środę dr Patrick Mertens, neurolog szpitala w Lyonie, który jest konsultantem lekarzy opiekujących się Michaelem Schumacherem.

- Schumacher musi w dalszym ciągu przebywać na oddziale intensywnej terapii , wciąż potrzebuje opieki lekarskiej. Próba wybudzenia go ma za zadanie sprawdzić, czy zdoła odzyskać przytomność i czy będzie świadomy. Wtedy o leczeniu będzie można powiedzieć więcej. Do momentu przywrócenia wszystkich funkcji życiowych będzie leżał na naszym oddziale - powiedział.

Doktor zaznaczył wyraźnie, że tak długie przebywanie na oddziale może powoduje narażenie na szereg zagrożeń i skutków ubocznych, których lekarze będą starać się za wszelką cenę uniknąć.

Przyznał, że zajmujący się nim specjaliści nastawiają się na kolejnych kilka tygodni leczenia, ale każdy dzień na tym oddziale będzie "działał na korzyść pacjenta".

Menedżerka Schumachera potwierdza - lekarze zaczęli wybudzać Michaela

Press Focus/x-news

Źródło: FR M6/x-news

Niemiec tytuły mistrzowskie wywalczył w latach 1994-95 oraz 2000-04. Karierę w F1 definitywnie zakończył w 2012 roku.

ps, man