Marcin Nowak 07.03.2014

Ekstraklasa: Zawisza Bydgoszcz - Górnik Zabrze. Gospodarze odmienili losy meczu

Zespół Zawiszy Bydgoszcz pokonał na własnym boisku Górnika Zabrze 3:1 (0:1) w meczu 25. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Sebastian Ziajka z Zawiszy w starciu o piłkę z Łukaszem Madejem z Górnika Zabrze podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy Zawisza Bydgoszcz - Górnik ZabrzeSebastian Ziajka z Zawiszy w starciu o piłkę z Łukaszem Madejem z Górnika Zabrze podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy Zawisza Bydgoszcz - Górnik ZabrzePAP/Tytus Żmijewski

Górnik Zabrze przerwał passę czterech spotkań bez zdobyczy bramkowej i mimo że do przerwy prowadził w Bydgoszczy 1:0, zszedł z boiska pokonany. Wszystko dzięki świetnej postawie w drugiej połowie piłkarzy Zawiszy, którzy tuż po przerwie wyrównali, a potem strzelili jeszcze dwie bramki, zwyciężając 3:1.
Pojedynek z Górnikiem bydgoszczanie rozpoczęli nieco inną jedenastką niż zazwyczaj. Trener Ryszard Tarasiewicz postanowił zmienić słabiej spisujących się ostatnio Jakuba Wójcickiego i Łukasza Skrzyńskiego, wstawiając w ich miejsce Vahana Gevorgyana i Łukasza Nawotczyńskiego. Nie mógł także skorzystać z Francuza Herolda Goulona, który będzie musiał poddać się zabiegowi operacyjnemu kręgosłupa, co wykluczy go z gry w tym sezonie.
Początek spotkania był wyrównany. Kilka groźniejszych akcji Zawiszy kończyło się bez powodzenia. Skuteczną kontrę w 19. minucie przeprowadzili goście. Piłkę pod pole karne doprowadził Prejuce Nakoulma, a wrzucił ją w pole karne Przemysław Oziębała. Tam znalazł się wbiegający pod bramkę Zawiszy Bartosz Iwan i strzałem głową pokonał Wojciecha Kaczmarka, dając Górnikowi prowadzenie 1:0.
Idealną sytuację do wyrównania miał w 32. minucie Bernardo Vasconcelos. Napastnik Zawiszy po otrzymaniu piłki od Gevorgyana nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem gości Grzegorzem Kasprzikiem.
Po zmianie stron do ataku przystąpili miejscowi. Niepozorną akcję bydgoszczanie przeprowadzili w 52. minucie. Vasconcelos z linii końcowej boiska cofnął piłkę do wbiegającego w pole karne Gevorgyana, a ten przyłożył tylko nogę i wyrównał stan meczu na 1:1. Jedenaście minut późnej po po rzucie rożnym dla Zawiszy piłka trafiła pod nogi Sebastiana Dudka, który potężnym strzałem po ziemi zaskoczył bramkarza Górnika, dając bydgoszczanom prowadzenie 2:1.
Po faulu tuż przed polem karnym Tomasza Wełnickiego na Vasconcelosie sędzia Tomasz Musiał pokazał zawodnikowi z Zabrza czerwony kartonik. Skutecznym wykonawcą rzutu wolnego okazał się Dudek, który po raz drugi w spotkaniu umieścił piłkę w bramce gości. Tym samym od 68. minuty zawodnicy Zawiszy prowadzili już 3:1. Ataki miejscowych nie ustawały, a na trybunach trwał gorący doping. Niewiele brakowało, aby przed końcowym gwizdkiem sędziego Gevorgyan podwyższył prowadzenie. Wynik spotkania nie uległ jednak zmianie.

Zawisza Bydgoszcz - Górnik Zabrze 3:1 (0:1).
Bramki:
0:1 Bartosz Iwan (19), 1:1 Vahan Gevorgyan (52), 2:1 Sebastian Dudek (63), 3:1 Sebastian Dudek (68).
Żółta kartka - Górnik Zabrze: Bartosz Iwan, Rafał Kosznik.
Czerwona kartka - Górnik Zabrze: Tomasz Wełnicki (66-faul).
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 1500.
Zawisza Bydgoszcz: Wojciech Kaczmarek - Igor Lewczuk, Łukasz Nawotczyński, Andre Micael Pereira, Sebastian Ziajka - Vahan Gevorgyan, Sebastian Dudek, Kamil Drygas, Louis Carlos, Michał Masłowski (82. Jakub Wójcicki) - Bernardo Vasconcelos (88. Paweł Wojciechowski).
Górnik Zabrze: Grzegorz Kasprzik - Tomasz Wełnicki, Antoni Łukasiewicz, Ołeksandr Szeweluchin, Rafał Kosznik - Łukasz Madej (77. Dzikamai Gwaze), Radosław Sobolewski, Robert Jeż, Bartosz Iwan (69. Wojciech Łuczak), Przemysław Oziębała (69. Szymon Drewniak) - Prejuce Nakoulma.

Wyniki meczów 25. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
Zawisza Bydgoszcz - Górnik Zabrze 3:1 (0:1)
Korona Kielce - Lechia Gdańsk     1:0 (0:0)
Pozostałe mecze kolejki

2014-03-08:
Jagiellonia Białystok - KGHM Zagłębie Lubin (15.30)
Wisła Kraków - Ruch Chorzów (18.30)
2014-03-09:
Pogoń Szczecin - Cracovia Kraków (13.00)
Piast Gliwice - Podbeskidzie Bielsko-Biała (15.30)
Śląsk Wrocław - Legia Warszawa (18.00)
2014-03-10:
Widzew Łódź - Lech Poznań (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)