Aneta Hołówek 23.03.2014

Kamil Stoch, najlepszy z najlepszych. Rekordowy sezon dla polskich skoków

Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w ostatnim w sezonie konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Zwyciężył Słoweniec Peter Prevc, ale to Polak odebrał Kryształową Kulę dla najlepszego skoczka sezonu.
Kamil Stoch z żoną Ewą oraz Kryształową Kulą otrzymaną za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, po ostatnich tegorocznych zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej PlanicyKamil Stoch z żoną Ewą oraz Kryształową Kulą otrzymaną za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, po ostatnich tegorocznych zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej PlanicyPAP/Grzegorz Momot
  • "To był rewelacyjny sezon” powiedział trener reprezentacji Polski - Łukasz Kruczek - w rozmowie z Sebastianem Szczęsnym z TVP (IAR)
  • Łukasz Kruczek dodał, że sukces Stocha jest spełnieniem jego marzeń, jako trenera kadry narodowej (IAR)

Zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie Pucharu Świata dwanaście razy stawał na podium. Wygrał sześć konkursów, po trzy razy był drugi i trzeci.

Po ostatnim konkursie w wywiadzie dla TVP Kamil Stoch mówił o nierównych warunkach podczas finałowej serii w Planicy. - Trochę się dzisiaj nie przyfarciło - mówił Stoch. Polak myślał jednak już o dekoracji najlepszych skoczków sezonu. - Za chwilę przypną mi do nogi kulę - żartował.

W sumie biało-czerwoni prowadzeni przez trenera Łukasza Kruczka z 28 konkursów wygrali osiem, gdyż po jednym zwycięstwie mają na koncie także Krzysztof Biegun i Jan Ziobro.
W finale w Planicy zaciętą walkę o drugie miejsce w PŚ stoczyli Freund i Prevc. Ten pierwszy przed niedzielnymi zawodami miał 11 pkt przewagi nad rywalem. W finale uzyskał 141 m, wyrównując rekord obiektu należący do Żyły. Odpowiedź Prevca była natychmiastowa. Słoweniec wylądował o jeden metr dalej, ustanowił rekord skoczni i wygrał zawody. Dzięki zwycięstwu powiększył swój dorobek w PŚ o kolejne 100 pkt, gdy Niemiec za drugie miejsce otrzymał tylko 80 pkt.
Zakończony sezon 2013/14 był pod każdym względem rekordowy dla Polski. Dwa złote medale olimpijskie i Puchar Świata - tego w skokach jeszcze nigdy nie było. Komentatorzy podkreślają, że Kamil Stoch w tym sezonie pokazał bardzo dużo, ale jeszcze nie wszystko. Zdaniem znawców skoków jego tegoroczne osiągnięcia to zapowiedź sukcesów w kolejnych sezonach.