Paweł Słójkowski 04.06.2014

Roland Garros: Nadal i Murray grają dalej

Rozstawiony z "jedynką" Hiszpan Rafael Nadal pokonał rodaka Davida Ferrera 4:6, 6:4, 6:0, 6:1 w ćwierćfinale wielkoszlemowego turnieju Roland Garros. W drugim środowym meczu do półfinału awansował Andy Murray.
Rafael Nadal po meczu z Davidem Ferrerem w ćwierćfinale turnieju Roland GarrosRafael Nadal po meczu z Davidem Ferrerem w ćwierćfinale turnieju Roland GarrosPAP/EPA/YOAN VALAT

Z 27 wcześniejszych spotkań tych zawodników 21 zakończyło się zwycięstwem Nadala. Pierwszą partię środowego meczu wygrał jednak Ferrer. Lider światowego rankingu jednak szybko się zmobilizował i wygrał trzy kolejne odsłony. Cały pojedynek trwał dwie godziny i 34 minuty.
Nadal stracił tym samym pierwszego seta w tegorocznej edycji French Open. Zawodnik, który we wtorek świętował 28. urodziny, śrubuje w dalszym ciągu rekord kolejnych zwycięstw w tym turnieju. W środę wygrał 33. z rzędu mecz. W półfinale zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa wystąpi zaś piąty rok z kolei.
Jego bilans spotkań w tej wielkoszlemowej imprezie wynosi 64-1. Żaden inny zawodnik nie może pochwalić się podobnym osiągnięciem. Jego jedyną porażką w tym turnieju pozostaje przegrany w 2009 roku mecz 1/8 finału ze Szwedem Robinem Soederlingiem.
Ferrer jest jednym z trzech tenisistów, którzy pokonali Nadala na kortach ziemnych. Udało mu się to dwukrotnie - ostatnio w kwietniowym ćwierćfinale w Monte Carlo.
Walczący obecnie o dziewiąty triumf we French Open Nadal (wygrywał w latach 2005-08 i 2010-13) w kolejnym pojedynku zagra z rozstawionym z numerem siódmym Brytyjczykiem Andym Murrayem.

Kolejnym półfinalistą turnieju jest Brytyjczyk Andy Murray, który pokonał Francuza Gaela Monfilsa (23.) 6:4, 6:1, 4:6, 1:6, 6:0.
Spotkanie trwało trzy godziny i 15 minut. O 21 minut mniej spędził na korcie Murray w swoim poprzednim meczu. W trzeciej rundzie zaś 27-letni Brytyjczyk potrzebował czterech godzin i siedmiu minut, by awansować.
Monfils był ostatnim przedstawicielem gospodarzy spośród singlistów w tegorocznej edycji French Open. Po raz trzeci zakończył występ w ćwierćfinale. Jego najlepszym wynikiem w tym turnieju jest półfinał sprzed sześciu lat.
Takim samym rezultatem - z 2011 roku - może pochwalić się Murray, który opuścił te imprezę rok temu z powodu kontuzji pleców

Wyniki meczów ćwierćfinałowych singla mężczyzn w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Roland Garros:

Środa
Andy Murray (W. Brytania, 7) - Gael Monfils (Francja, 23) 6:4, 6:1, 4:6, 1:6, 6:0
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - David Ferrer (Hiszpania, 5) 4:6, 6:4, 6:0, 6:1