Marcin Nowak 12.10.2014

El. Euro 2016: Polska - Niemcy. Historyczny sukces stał się faktem

Piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii pokonała Niemcy. Biało-czerwoni wygrali w Warszawie z mistrzami świata 2:0 (0:0) w meczu grupy D eliminacji mistrzostw Europy 2016.
Piłkarze reprezentacji Polski i Niemiec przed meczem eliminacyjnym mistrzostw Europy w Warszawie. Polska wygrała 2:0Piłkarze reprezentacji Polski i Niemiec przed meczem eliminacyjnym mistrzostw Europy w Warszawie. Polska wygrała 2:0PAP/Bartłomiej Zborowski
  • Sebastian Mila po meczu reprezentacji Polski z Niemcami (TSM)
  • Wojciech Szczęsny po meczu reprezentacji Polski z Niemcami (TSM)

Na Stadionie Narodowym do przerwy nie padły bramki, choć szczególnie końcówka pierwszej połowy była dla gospodarzy nerwowa. Sześć minut po zmianie stron to jednak Polska wyszła na prowadzenie. Dośrodkowanie Łukasza Piszczka z prawej strony pola karnego wykorzystał Arkadiusz Milik, który pokonał Manuela Neuera uderzeniem głową.

Niemcom zależało na szybkim wyrównaniu, ale piłka nie chciała wpaść do bramki gospodarzy. Duży udział miał w tym rozgrywający dobre spotkanie bramkarz Wojciech Szczęsny, którego raz - po strzale Lukasa Podolskiego - uratowała poprzeczka.
W 88. minucie goście nadziali się na kontrę. Robert Lewandowski wyłożył piłkę Sebastianowi Mili, który spokojnie wykończył akcję i ustalił wynik spotkania.

Mecz Polska - Niemcy był oczywiście głównym tematem audycji radiowej Trójki - Trzecia Strona Medalu. W programie pojawiły się wypowiedzi bohaterów tego spotkania - bramkarza Wojciecha Szczęsnego i strzelca jednego z goli - Sebastiana Mili.

- W moim wieku różne rzeczy trudno się robi, ale udało się i jestem szczęśliwy. Gdyby nie to wszystko to dzisiaj bym z Wami nie rozmawiał i dedykował córce bramki. Niesamowita sprawa wygrać ze świeżo upieczonym mistrzem świata - powiedział uradowany pomocnik Śląska Wrocław.

- Cieszę się, że do końca udało się utrzymać koncentrację i nie tylko wygrać, ale też zachować czyste konto, co jest dla mnie takim drobnym bonusikiem - dodał z kolei bramkarz Arsenalu Londyn w rozmowie z dziennikarzem radiowej Trójki.

"Trzecia strona medalu" na antenie w każdą niedzielę między 17.05 a 19.00.

"Mistrzowie na łopatkach", "Niemcy padli w Warszawie". Świat pod wrażeniem zwycięstwa Polaków