migracja
migrator migrator 27.03.2010

Svendsen zwycięzcą PŚ. Tomasz Sikora 18.

Emil Hegle Svendsen po raz pierwszy w karierze zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata biatlonistów.
W ostatnim indywidualnym biegu Norweg zajął 14. pozycję, wyższą od 23. na mecie Austriaka Christopha Sumanna, który jako jedyny mógł mu odebrać Kryształową Kulę.
Bieg na 15 kilometrów ze startu wspólnego w rosyjskim Chanty-Mansyjsku wygrał Austriak Dominik Landertinger, który na mecie pojawił się trzy sekundy przed Niemcem Arndem Peifferem i 11 sekund przed Norwegiem Halvardem Hanevoldem, który dzisiejszym biegiem zakończył karierę.
24-letni Emil Hegle Svendsen dużą Kryształową Kulę dołożył do małej za rywalizację w biegach sprinterskich, którą zapewnił sobie już wcześniej. W pozostałych konkurencjach najlepsi w przekroju sezonu byli: Rosjanin Jewgienij Ustiugow (biegi ze startu wspólnego), Sumann (biegi długie) oraz Francuz Martin Fourcade (biegi pościgowe).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Svendsen zgromadził 828 pkt., Sumann - 813 pkt., a trzeci Rosjanin Iwan Czerezow - 782 pkt.

W Chanty-Mansyjsku nie startował Tomasz Sikora, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajął 18. miejsce z dorobkiem 421 punktów.

Na niedzielę zaplanowano ostatni bieg sezonu biatlonowego - rywalizację sztafet mieszanych.