migrator migrator 18.02.2010

6. dzień igrzysk w Vancouver

Srebro Justyny Kowalczyk było największym wydarzeniem szóstego dnia igrzysk olimpijskich dla kibiców w Polsce.
Justyna Kowalczyk na olimpijskim podiumJustyna Kowalczyk na olimpijskim podium fot.East News

Drugi medal na igrzyskach w Vancouver i dziesiąty w historii występów Polaków na zimowych igrzyskach był wydarzenie szóstego dla polskich kibiców. Justyna Kowalczyk, podobnie jak Adam Małysz zdobyła srebro. Do pełni szczęścia brakuje już tylko tytułu mistrzowskiego.

W finale rywalizacji na dystansie 1,4 km techniką klasyczną w Whistler Kowalczyk przegrała tylko z Norweżką Marit Bjoergen. To drugi medal olimpijski w karierze 27-letniej biegaczki z Kasiny Wielkiej - cztery lata temu w Turynie była trzecia na 30 km stylem dowolnym ze startu wspólnego.

Pozostali Polacy startowali w środę bez sukcesów. Janusz Krężelok i Maciej Kreczmer odpadli w ćwierćfinałach sprintu na 1,6 km, a niespodziewanie wygrał Rosjanin Nikita Kriukow. Kreczmer został sklasyfikowany na 25. miejscu, a Krężelok na 28.

Agnieszka Gąsienica-Daniel straciła prawie 11 sekund do mistrzyni olimpijskiej w alpejskim zjeździe Amerykanki Lindsey Vonn. Polka była 32. wśród 38 sklasyfikowanych zawodniczek.

Po upadkach w pierwszym i drugim przejeździe eliminacyjnym w halfpipe Michał Ligocki nie awansował do półfinałów snowboardowych zawodów na stoku Cypress Mountain koło Vancouver.

Słabo spisali się panczeniści w wyścigu ma 1000 m - Konrad Niedźwiedzki zajął 27., a Maciej Ustynowicz 32. lokatę. Wygrał Amerykanin Shani Davis, który na niezbyt szybkim lodzie uzyskał czas słabszy od rekordu Polski Ustynowicza.

Optymizmem napawa fakt, że Adam Małysz coraz lepiej czuje się na dużym obiekcie w Whistler. W trzech środowych treningach uzyskał odpowiednio 136,5; 131 i 139,5 m. Najdalej skoczył w trzeciej próbie Andreas Kofler - 142,5. Bardzo dobrze prezentował się także rozpoczynający z niższych belek mistrz olimpijski z normalnej skoczni Simon Ammann.