Polskie Radio
migrator migrator 11.05.2010

Lech wyprzedził Wisłę. Dalej nie znamy mistrza Polski (Posłuchaj relacji)

Lech Poznań wygrał z Ruchem w Chorzowie 2:1, a Wisła zaledwie zremisowała 1:1 z Cracovią po smaobójczej bramce Jopa w ostatniej minucie.

Lech Poznań jest przed zaplanowaną na sobotę ostatnią serią meczów piłkarskiej ekstraklasy najbliżej tytułu mistrza Polski. We wtorek w 29. kolejce pokonał w Chorzowie Ruch 2:1 i objął prowadzenie w tabeli po remisie Wisły Kraków w derbach z Cracovią 1:1.

Oba spotkania miały emocjonujący i dramatyczny przebieg. Zwycięskiego gola dla "Kolejorza" zdobył w drugiej minucie doliczonego przez sędziego czasu gry Białorusin Sergiej Kriwec.

Z kolei Wisła prowadziła z Cracovią od 79. minuty po trafieniu Rafała Boguskiego, a straciła bramkę w trzeciej minucie doliczonego czasu gry po samobójczym strzale głową Mariusza Jopa.

W ostatniej kolejce Lech, który wyprzedza Wisłę o jeden punkt i ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań, zagra przed własną publicznością z KGHM Zagłębiem Lubin, a broniącą tytułu ekipę "Białej Gwiazdy" czeka mecz z walczącą o utrzymanie Odrą Wodzisław Śl.

Drużyna z Poznania czeka na tytuł mistrza Polski od 1993 roku.

Utrzymanie w ekstraklasie we wtorek zapewniły sobie Cracovia, Śląsk Wrocław (4:2 z Odrą Wodzisław Śl., pierwsze na wiosną zwycięstwo zespołu trenera Ryszarda Tarasiewicza) oraz Polonia Warszawa, która w derbach stolicy pokonała Legią 1:0.

Dwóch spadkowiczów wyłoni się z grona Odra (26 pkt), Piast Gliwice (27) i Arka Gdynia (28).

Wyniki przedostatniej kolejki ekstraklasy:

Ruch Chorzów przegrał z Lechem Poznań 1:2 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bramkę dla Ruchu zdobył Michał Pulkowski w 46. minucie, a dla Lecha - Robert Lewandowski w 69. minucie i Siergiej Kriwiec w 90. minucie.

Cracovia Kraków zremisowała z Wisłą Kraków 1:1 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bramkę dla Cracovii zdobył Mariusz Jop strzałem samobójczym w 90. minucie, a dla Wisły - Robert Boguski w 79. minucie.

Relacje radiowej Jedynki z ostatnich minut meczów Lecha Poznań (Marcin Rosengarten), Wisły Kraków (Marek Solecki) i Legii Warszawy (Marcin Figura):

Polonia Warszawa wygrała z Legią Warszawa 1:0 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bramkę w 25. minucie strzelił Andreu Mayoral.

Odra Wodzisław przegrała ze Śląskiem Wrocław 2:4 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bramki dla Odry zdobyli Marcin Dymkowski w 55. minucie i Daniel Bueno w 73. minucie. Po dwa gole dla Śląska strzelili Sebastian Mila w 62. i 88. minucie oraz Vuk Sotirovic w 76. i 84. minucie.
Odra po tej porażce zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli ekstraklasy. Śląsk wygrał pierwszy ligowy mecz w tym rok

Arka Gdynia wygrała z Piastem Gliwice 2:1 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bramki dla Arki zdobyli Wojciech Wilczyński w 20. minucie i Przemysław Trytko w 87. minucie. Gola dla Piasta strzelił Kamil Glik w 90. minucie.
Arka dzięki temu zwycięstwu opuściła strefę spadkową w ekstraklasie. Piast natomiast spadł na ostatnią pozycję. Relacja z ostatnich minut Wiesława Machnikowskiego:

Jagiellonia Białystok zremisowała z Polonią Bytom 0:0 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

Zagłębie Lubin zremisowało z Koroną Kielce 2:2 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bramki dla Zagłębia zdobyli Wojciech Kędziora w 15. minucie i Ilijan Micanski w 87. minucie, a dla Korony dwa gole strzelił Maciej Tataj - w 58. i 86. minucie.

GKS Bełchatów wygrał z Lechią Gdańsk 2:1 w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Obydwie bramki dla GKS zdobył Dawid Nowak - w 32. minucie i w 90. minucie z karnego. Gola dla Lechii strzelił Marko Bajic w 39. minucie.

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.Odra Wodzisław 29 7 5 17 26-44 26 -18

w przypadku równej liczby punktów o kolejności w tabeli decydują bezpośrednie mecze