Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 09.04.2010

Tenisowych wspomnień czar (galeria zdjęć)

Historia polskiego, kobiecego tenisa w pigułce - od Jędrzejowskiej do sióstr Radwańskich.

24 kwietnia w Sopocie polskie tenisistki zagrają w barażowym meczu Grupy Światowej II Fed Cup. Po niezbyt udanym występie przeciwko Belgijkom (przegrana 2-3) zajmujące 18. pozycję w rankingu ITF polskie tenisistki będa miał trydne przeciwniczki - najmocniejszą z walczących w tym etapie rozgrywek drużynę Hiszpanii. Przeciwniczki Polek są  są sklasyfikowane na piątym miejscu w rankingu.

Polki i Hiszpanki w Fed Cup spotkają się po raz pierwszy. Zwyciężczynie pozostaną w Grupie Światowej II, przegrane spadną do rozgrywek Strefy Euroafrykańskiej.
 

 

 

 

Baraże Grupy Światowej II Fed Cup
Polska (18) – Hiszpania (5)
Szwecja (20) – Chiny (14)
Kanada (17) – Argentyna (15)
Słowenia (27) – Japonia (16)


Porównując siłę kobiecego tenisa w Polsce i Hiszpanii to nie wypada to najlepiej dla naszych zawodniczek. Co prawda Agnieszka Radwańska jest najwyżej sklasyfikowana - na 8. miejscu, ale w pozostałych Polek nie ma co szukac w pierwszej setce (Urszula Radwańska jest 108, a Marta Domachowska - 131.).

Z Hiszpanek najwyżej klasyfikowana jest Maria Jose Martinez Sanchez (28. miejsce), ale w pierwszej setce są aż 4 hiszpańskie tenistki. Ostatnimi czasy kobiecy tenis na Półwyspie Iberyjskim przeżywa jednak nie najlepsze czasy, w odróżniemiu od polskiego, który ma się tak dobrze, jak nigdy dotąd.

Polki w Pucharze Federacji

Polskie tenisistki zadebiutowały w rozgrywkach Pucharu Federacji w 1966 roku. W 1974 zagrały w ćwierćfinale przeciwko Japonii, a jedyny punkt zdobyła Elżbieta Ślesicka. W 1980 także były w jednej czwartej finału, ale Iwona Kuczyńska i Dorota Dziekońska zostały pokonane przez... Kanadyjki. Po porażkach w pierwszych rundach w kilku kolejnych startach przeszły tę fazę zawodów dopiero w 1988 roku. W 1992 wyeliminowały Izrael i Szwecję, ale w ćwierćfinale uległy Niemkom, w których składzie znalazły się Anke Huber i Steffi Graf. W latach 1995-97 Polki rozgrywały mecze grupowe. W sezonach 2005 - 2008 występowały w strefie euroafrykańskiej.

Najlepszą zawodniczką w historii startów Polski w Pucharze Federacji jest Magdalena Feistel, która odnotowała najwięcej wygranych pojedynków ogólnie i w grze deblowej. W singlach najlepiej spisywała się Agnieszka Radwańska. Najlepszym deblem są Klaudia Jans i Alicja Rosolska.

 

Krótka historia kobiecego tenisa w Polsce

Przypominając niezbyt bogatą w sukcesy historię polskiego tenisa kobiecego nie sposób zapomnieć o Jadwidze Jędrzejowskiej, która... przed wojną należała do najlepszych na świecie - była m.in. finalistką Wimbledonu, Roland Garros i międzynarodowych mistrzostw USA.

Później na długie lata nastały jednak ciężkie czasy.  Dominujące na krajowych kortach zawodniczki, jak Danuta Wieczorek-Szwaj, Barbara Kral czy Elżbieta Ślesicka nie miały możliwości prezentować się światowej publiczności, a i w sporadycznych kontaktach z zagranicznymi gwiazdami nie spisywały się najlepiej.

Także kolejne pokolenie polskich tenistek niezbyt skutecznie usiłowało na stałe zadomowić się w światowej czołówce. Do końca pokładanych w nich nadziei nie spełniały utalentowane: Dorota Dziekońska, Katarzyna Nowak, Aleksandra Olsza, Katarzyna Teodorowicz, Anna Żarska, Katarzyna Strączy, Magdalena Grzybowska (30. w światowym rankingu). czy Joanna Sakowicz.

 

POLSKIE TENISISTKI MINIONYCH LAT

Jadwiga Jędrzejowska
(ur. 15 października 1912 w Krakowie, zm. 28 lutego 1980 w Katowicach)
finalistka Wimbledonu w grze pojedynczej z 1937 roku, zwyciężczyni mistrzostw Francji w grze podwójnej, wielokrotna mistrzyni Polski.

Danuta Wieczorek-Szwaj
Zdobyła ponad 50 tytułów mistrzyni Polski - w grze pojedynczej zwyciężała aż 11 razy. Przez 20 lat była reprezentantką Polski.

Barbara Kral-Olsza
29-krotna mistrzyni Polski w tenisie.

Elżbieta Ślesicka
(ur. 5 stycznia 1954)
W 1974 reprezentowała Polskę w rozgrywkach Pucharu Federacji. Odniosła wówczas sześć zwycięstw (w tym cztery w singlu) oraz cztery porażki. Mistrzyni Polski w kategorii juniorskiej i zawodowej.

Dorota Dziekońska
(ur. 6 lutego 1962, zm. 28 grudnia 1990)
Reprezentantka w Pucharze Federacji, mistrzyni Polski. Zginęła w wypadku samochodowym.

Katarzyna Nowak
(ur. 13 stycznia 1969 w Łodzi)
W młodości uprawiała łyżwiarstwo i gimnastykę. Jest mistrzynią Polski w tenisie ziemnym, zdobywała ten tytuł trzykrotnie, ostatni raz w 1990 roku. Jako juniorka występowała na trawiastych kortach Wimbledonu, nie osiągała jednak znaczących wyników. W kwietniu 1987 r. osiągnęła półfinał turnieju w Tokio.

Magdalena Feistel
(ur. 22 sierpnia 1970 w Gdyni)
Rekordzistka reprezentacji w Pucharze Federacji - 23 zwycięstwa w singlu i 15 w deblu.

Katarzyna Teodorowicz-Lisowska
(ur. 28 listopada 1972)
olimpijka, wielokrotna reprezentantka kraju w Pucharze Federacji. Razem z Magdaleną Feistel rekord najlepszego debla w historii występów Polski w Pucharze Federacji. Tenisistki odniosły wspólnie siedem zwycięstw. W 2008 roku rekord ten pobiły Klaudia Jans i Alicja Rosolska, odnosząc 9 zwycięstw.

Aleksandra Olsza
(ur. 8 grudnia 1977 w Katowicach)
Córka Barbary Kral. Do jej największych sukcesów juniorskich należy również wicemistrzostwo świata w parze z Rosjanką Anną Kurnikową. Startowała w seniorskich turniejach wielkoszlemowych (72. w rankingu singlowym). W 1996 wystąpiła w igrzyskach olimpijskich w Atlancie.

Magdalena Grzybowska
(ur. 22 listopada 1978 w Poznaniu)
zwyciężczyni juniorskiego Australian Open 1996. Do 2007 najwyżej notowana polska tenisistka w rankingu WTA (30. miejsce w 1998).

Anna Żarska
(ur. 22 lipca 1979 w Kędzierzynie-Koźlu)
9-krotnie triumfowała w turniejach ITF, zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. Najwyżej była na 146. pozycję w światowym rankingu singlistek.

Katarzyna Strączy
(ur. 28 listopada 1979 roku w Krakowie)
Najwyższe miejsce jakie zajmowała w rankingu WTA to 43. pozycja. W 1999 roku osiągnęła większy sukces, dochodząc do ćwierćfinału turnieju w Otočec. Była w składzie polskiej drużyny, która po raz pierwszy zdobyła miejsce w pierwszej trójce Drużynowych Mistrzostw Europy (razem z Anną Żarską, Magdaleną Grzybowską i Katarzyną Teodorowicz).

 

Sylwetek takich tenistej jak Marta Domachowska, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Anna Korzeniak, Karolina Kosińska, katarzyna Piter czy Sandra Zaniewska nie będę tu opisywał, gdyz liczę, że najbliższe miesiące dopiszą kolejne sukcesy do listy ich osiągnięć.

W ostatnich latach najbardziej liczonona Martę Domachowską, która 4 lata temu był nawet na 37. miejscu w rankingu WTA. Nadzieje kibiców spełniła jednak Dopiero Agnieszka Radwańska, zadamawiając się na dobre w czołowej dziesiątce tenistek.

 

Darek Matyja

 

Jadwiga Jędrzejowska, fot. East News

 [----- Podzial strony -----]

Danuta Szwaj (w środku)

[----- Podzial strony -----]

Katarzyna Nowak, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Aleksandra Olsza, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Magdalena Grzybowska

[----- Podzial strony -----]

Katarzyna Strączy, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Katarzyna Teodorowicz, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Anna Żarska, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Joanna Sakowicz, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Marta Domachowska, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Agnieszka Radwańska, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Urszula Radwańska, fot. East News

[----- Podzial strony -----]

Klaudia Jans i Alicja Rosolska, fot. East News

 

Darek Matyja