migrator migrator 12.06.2010

Rosyjski bokser najlepszy w Europie

Rosyjski bokser Jegor Mechoncew zdobył drugi z rzędu złoty medal mistrzostw Europy. W finale wagi ciężkiej (90 kg) pokonał w sobotę w Moskwie Bułgara Terwela Pulewa 10:1.
boksboksfot. SXC

Fatalnie wypadli Polacy, z których żaden nie awansował nawet do ćwierćfinałów.

Przed własną publicznością rosyjscy pięściarze zdobyli aż siedem złotych medali, a imponujący dorobek uzupełnił jeszcze Aleksander Solianikow, który sięnął po brąz w kategorii lekkopółśredniej (64 kg). Przed turniejem trener kadry Nikołaj Chromow przewidywał cztery triumfy.

W stolicy Rosji na najwyższym stopniu podium, oprócz gospodarzy, na najwyższym stopniu podium stanęli: Irlandczyk Patrick Barnes (48 kg), Ormianin Graczja Dżawachjan (64 kg) i Węgier Balazs Bacskai (69 kg).

Ostatni z wymienionych "przerósł" swego ojca - Imrego, którego największym sukcesem było wicemistrzostwo kontynentu. W 2006 roku obaj byli w Warszawie na turnieju im. Feliksa Stamma - Balazs zajął trzecie miejsce w kat. 64 kg, a Imre prowadził węgierską kadrę.

Objawieniem mistrzostw okazał się rosyjski "superciężki" (+91 kg) Siergiej Kuzmin. W ćwierćfinale wyeliminował mistrza olimpijskiego i dwukrotnego złotego medalistę mistrzostw świata Włocha Roberto Cammarelle, a w finale wygrał z byłym zawodnikiem Hetmana Białystok Wiktarem Zujewem 7:3. Białorusin ma na koncie medale IO, MŚ i ME, zaś Kuzmin dopiero zaczyna międzynarodową karierę.

W Moskwie rywalizowało ośmiu Polaków, ale żaden z nich nie przebrnął eliminacji. Co więcej, biało-czerwoni wygrali zaledwie jedną walkę (Włodzimierz Letr, 81 kg).