Darek Matyja 06.08.2010

Lewandowski wygrywa w Diamentowej Lidze

Mistrz Europy na 800 metrów - Marcin Lewandowski nie zwalnia tempa. Na 100 m pierwszej porażki od dwóch lat doznał Usain Bolt.
Lewandowski wygrywa w Diamentowej Lidzefot. SXC

Mistrz Europy Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zwyciężył w biegu na 800 m w piątkowym mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie wynikiem 1.45,06 - lepszym o dwie sekundy aniżeli w Barcelonie, gdzie wyprzedził Brytyjczyka Michaela Rimmera.

W stolicy Szwecji za Polakiem finiszował również Brytyjczyk, a kolejne miejsca zajęli Kenijczycy - Jackson Mumbwa Kivuba 1.45,28 i Boaz Lalang 1.45,31.

Renata Pliś (Maraton Świnoujście), która w 20. lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Barcelonie nie zdołała awansować do finału, w bardzo szybkim tempie, jako pacemaker (tzw. zając), poprowadziła bieg na dystansie 5000 m. Zwyciężyła Etiopka Meseret Defar - 14.42,46 przed rodaczką, a obecnie reprezentantką Turcji Alemitu Bekele - 14.42,62 (rekord życiowy). Trzecie miejsce zajęła Emebet Anteneh, również z Etiopii -14.55,65.

Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek) wynikiem 9.37,00 zajęła siódme miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami. Zwyciężyła srebrna medalistka berlińskich mistrzostw świata 2009 i złota niedawnych Europy w Barcelonie Rosjanka Julia Zarudniewa - 9.17,59. Wioletta Frankiewicz (AZS AWF Kraków), która była piąta w stolicy Katalonii, nie ukończyła biegu.

Bolt pokonany!

Jamajczyk Usain Bolt, który był największą gwiazdą 44. edycji DN Galan w Sztokholmie, mityngu Diamentowej Ligi, zajął drugie miejsce w biegu na 100 m wynikiem 9,97. Rekordzistę świata (9,58) wyprzedził Amerykanin Tyson Gay - 9,84.

Bieżnia Stadionu Olimpijskiego w stolicy Szwecji nie jest szczęśliwa dla Bolta. Porażki doznał w tych samych zawodach w 2008 roku i to było jego ostatnie niepowodzenie. Potem nikt nie zdołał go już wyprzedzić, aż do piątkowego biegu.