Darek Matyja 15.08.2010

Pływacy bez medalu w ostatnim dniu ME

Tylko dwa medale przywiozą z Budapesztu polscy pływacy.

Polska sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym zajęła szóste miejsce podczas pływackich mistrzostw Europy w Budapeszcie. Wygrali Francuzi (3:31,32 - nowy rekord mistrzostw), przed Rosjanami i Holendrami. Polacy w składzie: Radosław Kawęcki, Sławomir Wolniak, Paweł Korzeniowski i Konrad Czerniak uzyskali czas 3:38,57. Była to ostatnia konkurencja mistrzostw, z których Polska przywozi dwa medal - złoto Pawła Korzeniowskiego na 200 metrów motylkiem i brąz Konrada Czerniaka na dystansie o połowę krótszym.

Ostatniego dnia rywalizacji w 50-metrowym sprincie stylem dowolnym najlepszy okazał się Francuz Frederic Bousquet z czasem 21,49 sek. Drugi przypłynął Szwed Stefan Nystrand, a trzeci - kolejny Francuz Fabien Gilot.

Na 200 metrów stylem zmiennym znakomicie zaprezentowali się reprezentanci gospodarzy imprezy. Węgrzy zdobyli dwa miejsca na najwyższych stopniach podium - wygrał Laszlo Cseh (4:10,95) przed Davidem Verraszto. Trzeci był Gal Nevo z Izraela.

Wśród kobiet rywalizację na 50 metrów stylem dowolnym wygrała Szwedka Therese Alshammar, która uzyskała czas 24.45 sek. Srebro wywalczyła Holenderka Hinkelien Schreuder, a brąz - Brytyjka Francesca Halsall.

Na identycznym dystansie, ale stylem klasycznym, bezkonkurencyjna była Rosjanka Julia Efimowa. Rezultatem 30,29 sek. pobiła rekord mistrzostw Europy. Na podium stanęły także Brytyjka Kate Haywood i Szwedka Jennie Johansson.

Złoty i srebrny medal na 200 metrów stylem motylkowym zdobyły Węgierki - Katinka Hoszsu (2:06,71) przed Zsuzsanną Jakabos. Trzecia była Brytyjka Ellen Gandy.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie stylem dowolnym triumfowała Brytyjka Rebecca Adlington (4:04,55), przed Francuzką Ophelie Cyriell Etienne oraz Dunką Lotte Friis.

Brytyjki zdobyły złoty medal w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym z rezultatem 3:59,72. Drugie przypłynęły Szwedki, a trzecie - Niemki.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy w Budapeszcie pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Francji. Polska zajęła 12. miejsce.