Marcin Nowak 24.08.2010

LM: Wielkie emocje, grad bramek i sensacyjne wyniki

Werder Brema, Partizan Belgrad, Sporting Braga, FC Basel i Hapoel Tel-Awiw zagrają w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów.
Liga Mistrzów - pucharLiga Mistrzów - puchar
''Werder Brema (fot. Reuters)

W Lidze Europejskiej wezmą udział zespoły, które przegrały 4. rundę eliminacji - Sampdoria Genua, Anderlecht Bruksela, Sevilla, Red Bull Salzburg i Sheriff Tyraspol.

Werder Brema przegrał na wyjeździe z Sampdorią Genua 2:3 (po dogrywce), ale w dwumeczu pokonał rywala 5:4. Partizan wygrał po rzutach karnych z Anderlechtem (2:2 w regulaminowym czasie gry, 4:4 w dwumeczu). Sporting Braga wygrał na wyjeździe z Sevillą 4:3 (w dwumeczu 5:3), Hapoel zremisował z Red Bull Salzburg 1:1 (w dwumeczu 4:3), a FC Basel pokonało 3:0 Sheriffa (w dwumeczu 4:0).

W meczu z Werderem Brema Sampdoria dwubramkową stratę odrobiła już po 13 minutach, po celnych trafieniach Giampaolo Pazziniego. Prowadząc 2:0, Sampdoria, dzięki golowi zdobytemu na wyjeździe w przegranym 1:3 spotkaniu w Bremie, miała awans na wyciągnięcie ręki. "Kropkę nad i" postawił Antonio Cassano w 85. minucie meczu.

Potem zrealizował się scenariusz z pierwszego meczu, mianowicie to Werder w ostatniej minucie zdobył gola, autorstwa Markusa Rosenberga, dającego dogrywkę. Nadzieje Sampdorii ostatecznie legły w gruzach, kiedy w 10. minucie dogrywki bramkę strzelił Claudio Pizarro.

W zespole Werderu od 79. minuty grał Sebastian Boenisch, który wkrótce zadebiutuje w reprezentacji Polski.

''Partizan Belgrad (fot. Reuters)

Dogrywka, ale też rzuty karne były potrzebne w Brukseli, gdzie w regulaminowym czasie gry Anderlecht remisował z Partizanem Belgrad 2:2 - identycznie jak przed tygodniem. Gole dla mistrzów Belgii strzelali Romelu Ukaku i Guillaume Gillet, a były to odpowiedzi na wcześniejsze trafienia Cleo.

Dogrywka nie przyniosła zmiany wyniku, a w serii rzutów karnych po kilku "pudłach" z obu stron zdecydowało to ostatnie - po strzale Mbarka Boussoufy. Partizan wygrał karne 3:2.

Awansu nie dał sobie wydrzeć Sporting Braga. Wicemistrzowie Portugalii, którzy wygrali przed tygodniem 1:0 z Sevillą, jako pierwsi zdobyli gola - uczynił to Matheus w 31. minucie. Podwyższył w 58. minucie Lima, ale już po chwili przyszła odpowiedź Luisa Fabiano.

Sevilla musiała zdobyć trzy bramki w pół godziny, ale hiszpańskiemu zespołowi sztuka ta nie udała się - trafili co prawda Jesus Navaz i Frederic Kanoute, ale Braga odpowiedziała dwoma kolejnymi golami Limy.

Bardzo ciekawy przebieg miał dwumecz Hapoelu Tel-Awiw z Red Bullem Salzburg. Austriacy przegrali pierwsze spotkanie u siebie 2:3, jednak w rewanżu strzelili gola (a właściwie wyręczył ich w tym gracz gospodarzy Douglas Da Silva). Red Bull potrzebował jeszcze jednej bramki, ale zadania nie wykonał i w Lidze Mistrzów zagra klub z Izraela, który w samej końcówce wyrównał po golu Erana Zahaviego.

W drugiej połowie sprawę awansu przesądził FC Basel. Dla szwajcarskiego zespołu, po wygranej 1:0 z mołdawskim Sheriffem Tyraspol przed tygodniem, bramka zdobyta w 74. minucie przez Marco Strellera oznaczała w miarę komfortową sytuację w końcówce meczu.

W końcówce awans przypieczętował dwukrotnie Alexander Frei. Pozostałe mecze 4. rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów zostaną rozegrane jutro. Losowanie grup zaplanowano na piątek.

Wyniki i program meczów rewanżowych 4. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów:

wtorek, 24 sierpnia:

Grupa "mistrzowska"

Sheriff Tyraspol - FC Basel 0:3 (0:0) pierwszy mecz 0:1; awans: FC Basel

Anderlecht Bruksela - Partizan Belgrad 2:2 dogr. (2:2, 0:1), karne 2:3, pierwszy mecz 2:2; awans: Partizan

Hapoel Tel Awiw - Red Bull Salzburg 1:1 (0:1), pierwszy mecz 3:2; awans: Hapoel

Grupa "niemistrzowska":

Sampdoria Genua - Werder Brema 3:2 dogr. (3:1, 2:0), pierwszy mecz 1:3; awans: Werder

FC Sevilla - SC Braga 3:4 (0:1), pierwszy mecz 0:1; awans: SC Braga