Paweł Gawlik 26.08.2010

Lech Poznań w fazie grupowej Ligi Europejskiej

Lech obronił jednobramkową zaliczkę z Dniepropietrowska i zagra w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Poznańska drużyna mądrze się broniła i zdołała zremisować 0:0.
Lech PoznańLech Poznańfot. PAP

W pierwszym spotkaniu rozgrywanym w ogromnym upale Lech wygrał z faworyzowanym Dnipro 1:0 po bramce Manuela Arboledy.

Od początku dzisiejszego meczu widać było, że piłkarze Dnipro przyjechali do Poznania z poważnym zamiarem odrobienia strat z pierwszego spotkania i awansu do fazy grupowej. Goście przejęli inicjatywę, a lechici musieli skupić się na obronie na własnej połowie boiska. Sporo pracy miał bramkarz Jasmin Buric, który już w czwartej minucie musiał bronić nieprzyjemny strzał z daleka Witalija Denisowa.

Na pierwszy strzał na bramkę Dnipro zdecydował się Jacek Kiełb w 20. minucie. Chwilę póżniej ten sam piłkarz znów próbował zaskoczyć bramkarza rywali, ale za każdym razem uderzenia były niecelne. Kolejne minuty do twarda, wyrównana walka. Akcji podbramkowych brakowało, a obydwie drużyny o piłkę walczyły najczęściej w środku pola.

Od początku drugiej połowy znów Dnipro przejęło inicjatywę i zepchnęło gospodarzy do obrony. Pikarye Lecha skupili się na obronie na własnej połowie boiska. Najwięcej niepokoju w szeregach defensywnych poznaniaków siał Rusłan Rotań. Obrona Lecha dawała sobie jednak radę z tym naporem.

Przewaga Dnipro wzrastała z kazdą minutą, a Lech dopiero w końcówce spotkania zdobył się na groźną akcję pod bramką rywali. Szansy nie wykorzystał jednak Siergiej Kriwiec. Końcówka meczu należała do Lecha, który przycisnął rywali, ale nie stworzył większego zagrożenia pod bramka Dnipro.

Rozstrzygnięcia nie przyniosły także trzy minuty doliczone przez sędziego i po ostatnim gwizdku arbitra to Lech mógł cieszyć się z awansu do Ligi Europejskiej. Lech Poznań jest pierwszą polską drużyną, która zagra w fazie grupowej istniejącej drugi sezon Ligi Europejskiej. Lech jest też ostatnim polskim zespołem, który grał w fazie grupowej Pucharu UEFA. W sezonie 2008/2009 lechici dotarli do 1/16 finału, gdzie zostali wyeliminowani przez Udinese Calcio.

Lech Poznań - Dnipro Dniepropietrowsk 0:0

Żółte kartki: Tomasz Bandrowski, Luis Henriquez, Artur Wichniarek (Lech); Serhij Krawczenko, Andrij Rusoł, Jewhen Czeberiaczko (Dnipro).

Sędziował Bas Nijhuis (Holandia). Widzów: 13 tys.

Lech: Jasmin Burić - Grzegorz Wojtkowiak, Manuel Arboleda, Ivan Djurdjević, Luis Henriquez - Marcin Kikut, Sergiej Kriwiec (90. Jan Zapotoka), Semir Stilić (84. Kamil Drygas), Tomasz Bandrowski, Jacek Kiełb - Joel Tshibamba (68. Artur Wichniarek).

Dnipro: Anton Kanibołockyj - Witalij Mandziuk, Andrij Rusoł, Jewhen Czeberiaczko, Witalij Denisow - Serhij Krawczenko, Mario Holek, Rusłan Rotań, Maksym Kałynyczenko (55. Wołodymir Homeniuk) - Jewhen Sełezniow (61. Ołeksandr Hładkij), Jewhen Konoplanka.

Pozostałe wyniki:

Anorthosis Famagusta - CSKA Moskwa 1:2 (0:0), pierwszy mecz 0:4
FK Aktobe - AZ Alkmaar 2:1 (0:1), pierwszy mecz 0:2
Maritimo Funchal - BATE Borysów 1:2 (0:0), pierwszy mecz 0:3
Lokomotiw Moskwa - Lausanne Sports 1:1 dogr (1:1, 0:1), karne 3:4, pierwszy mecz 1:1
Unirea Urziceni - Hajduk Split 1:1 (1:0), pierwszy mecz 1:4
Grasshoppers Zurich - Steaua Bukareszt 1:0 dogr (1:0, 0:0), karne 3:4, pierwszy mecz 0:1
Trabzonspor - FC Liverpool 1:2 (1:0), pierwszy mecz 0:1
KAA Gent - Feyenoord Rotterdam 2:0 (1:0), pierwszy mecz 0:1
VfB Stuttgart - Slovan Bratysława 2:2 (0:1), pierwszy mecz 1:0
AEK Ateny - Dundee United 1:1 (1:0), pierwszy mecz 1:0
Maccabi Tel Awiw - Paris Saint Germain 4:3 (0:1), pierwszy mecz 0:2
Tawrija Symferopol - Bayer Leverkusen 1:3 (1:0), pierwszy mecz 0:3
FC Utrecht - Celtic Glasgow 4:0 (2:0), pierwszy mecz 0:2
TNS Llansantffraid - CSKA Sofia 2:2 (1:1), pierwszy mecz 0:3