Paweł Gawlik 12.09.2010

Durant poprowadził USA do mistrzostwa świata (posłuchaj)

Koszykarze reprezentacji Stanów Zjednoczonych po raz czwarty w historii zdobyli złoty medal mistrzostw świata. W finale turnieju, rozgrywanego w Turcji, pokonali reprezentację gospodarzy .
Amerykańscy koszykarze ze złotymi medalami mistrzostw świataAmerykańscy koszykarze ze złotymi medalami mistrzostw światafot. Reuters

Amerykanie zdobyli złoty medal po raz czwarty w historii - poprzednio w latach 1954, 1986 i 1994.

Drużyna prowadzona przez Mike'a Krzyzewskiego wygrała wszystkie dziewięć meczów turnieju. Przewaga Amerykanów, którzy byli głównymi faworytami do zdobycia mistrzostwa świata, nie podlegała dyskusji. Turcy toczyli wyrównany bój z zespołem złożonym wyłącznie z zawodników NBA jedynie przez dużą część pierwszej kwarty, zakończonej wynikiem 22:17 dla USA. Do przerwy na tablicy wyników widniał już rezultat 42:32, przy czym blisko połowę (20) punktów dla Stanów Zjednoczonych zdobył Kevin Durant.

W drugiej połowie Amerykanie odskoczyli mającym jeszcze nadzieję na odrobienie strat rywalom na kolejnych kilka punktów, kończąc trzecią kwartę rezultatem 61:48. Ostatnich dziesięć minut to prawdziwy popis spokojnej, konsekwentnej i skutecznej gry gwiazd zza oceanu, które ostatecznie powiększyły przewagę do 17 punktów.

Mimo porażki, żywiołowa stambulska publiczność owacją pożegnała swoją reprezentację, która tak wysoko w mistrzostwach świata dotarła po raz pierwszy w historii. Kevin Durant zdobył w całym meczu 28 punktów. 15 punktów i 11 zbiórek dołożył Lamar Odom, a 13 punktów - Russell Westbrook. W zespole Turcji wyróżnił się także grający w NBA Hidayet Turkuglu, który rzucił 16 punktów.

We wcześniej rozegranym meczu o 3. miejsce Litwa pokonała Serbię 99:88, zdobywając brązowy medal. W spotkaniu o 5. miejsce Argentyna wygrała 86:81 z Hiszpanią, która w Turcji broniła mistrzowskiego tytułu, wywalczonego przed czterema laty. Amerykanie zdobywali poprzednio złoty medal mistrzostw świata w męskiej koszykówce w 1954, 1986 i 1994 roku. Najwięcej tytułów - pięć - ma na koncie reprezentacja nieistniejącej już Jugosławii.

Durant MVP turnieju

Kevin Durant, grający na codzień w Oklahoma City Thunder, został uznany najlepszym zawodnikiem zakończonych dziś w Turcji mistrzostw świata w koszykówce. Oprócz Amerykanina w pierwszej piątce mistrzostw znalazło się miejsce dla Argentyńczyka Luisa Scoli, Serba Milosza Teodosicia, Turka Hidayeta Turkoglu oraz Litwina Linasa Kleizy.

USA - Turcja 81:64 (22:17, 20:15, 19:16, 20:16)

USA - Kevin Durant 28, Lamar Odom 15, Russel Westbrook 13, Derrick Rose 8, Rudy Gay 6, Chancey Billups 4, Andre Iguodala 4, Stephen Curry 3, Kevin Love 0, Danny Granger 0, Eric Gordon 0, Tyson Chandler 0.

Turcja - Hedo Turkoglu 16, Semih Erden 9, Omer Onan 7, Ersan Ilyasova 7, Kerem Tunceri 7, Ender Arslan 6, Omer Asik 5, Kerem Gonlum 4, Oguz Savas 3, Sinan Guler 0, Cenk Akyol 0, Baris Ermis 0.