Darek Matyja 14.09.2010

LM: Barcelona gromi. Tylko remis Interu i Man Utd (posłuchaj)

Messi strzelił dwie bramki a Barcelona wygrała 5:1 z Panathinaikosem. Valencia rozgromiła na wyjeździe Bursaspor 4:0. Remisy Manchesteru United, Tottenhamu i Interu.
Lionel Messi strzelec dwóch bramek w meczu z Panathinaikosem. Lionel Messi strzelec dwóch bramek w meczu z Panathinaikosem. fot. Reuters

Liga Mistrzów rozpoczęła fazę grupową. Zwycięstwo w jednym tylko meczu jest warte... 700 tys. euro, awans do 1/8 finału - 3 miliony.

"Czerwone diabły" zawiodły

W pierwszych spotkaniach nie było większych niespodzianek, z wyjątkiem potknięcia Manchesteru United. Czerwone Diabły, z Tomaszem Kuszczakiem w bramce, zremisowały bezbramkowo na Old Trafford z Glasgow Rangers.

Kuszczak nie miał okazji, by wykazać się swoimi umiejętnościami, ale jego koledzy, w większości dublerzy zawodników z pierwszej jedenastki (aż 10 zmian w porównaniu ze składem z sobotniego meczu z Evertonem), zawiedli na całej linii. Kibiców najbardziej poruszyła sytuacja z 60. minuty, kiedy to boczny pomocnik gospodarzy Ekwadorczyk Antonio Valencia został zniesiony z boiska na noszach, oddychając przez maskę tlenową. Zastąpił go weteran drużyny sir Aleksa Fergusona, 36-letni Walijczyk Ryan Giggs.

Angielski zespół dłużej utrzymywał się przy piłce, ale sytuacji podbramkowych stworzył niewiele. Najgroźniejszy strzał oddał Darron Gibson - piłka o centymetry minęła słupek bramki Szkotów. Mało widoczny był Wayne Rooney, który powrócił do gry po dłuższej przerwie spowodowanej problemami osobistymi (ujawnienie przez media jego kontaktów z prostytutką).

Murawski zagrał w Kopenhadze

Całe 90 minut rozegrał w Kopenhadze piłkarz Rubina Kazań Rafał Murawski. Kilkakrotnie próbował zaskoczyć Johana Wilanda, w tym z rzutów wolnych, ale bez skutku. Trzy minuty przed końcowym gwizdkiem jedyną bramkę zdobył Senegalczyk Dame N'Doye, zapewniając Kopenhadze trzy punkty.

Na ławce rezerwowych rozpoczął mecz Werderu Brema z Tottenhamem Hotspur świeżo upieczony reprezentant Polski Sebastian Boenisch. I na ławce pozostał. Trener bremeńczyków Thomas Schaaf nie dał mu szansy gry. Gospodarze rozpoczęli spotkanie fatalnie. W 13. minucie Petri Pasanen posłał piłkę do własnej bramki, a pięć minut później na 2:0 podwyższył strzełem głową Peter Crouch, wykorzystując świetne dośrodkowanie Rafaela van der Vaarta. Tuż przed przerwą kontaktowego gola zdobył Hugo Almeida, a zaraz po zmianie stron wyrównał Marko Marin. Wynik nie uległ już zmianie.

Doskonale rozpoczęły fazę grupową drużyny hiszpańskie. Na Camp Nou Barcelona, choć przegrywała z Panathinaikosem Ateny 0:1, rozbiła Greków 5:1, a zwycięstwo byłoby jeszcze bardziej okazałe, gdyby Lionel Messi nie zmarnował rzutu karnego. Z kolei w Bursie piłkarze Valencii pokonali mistrzów Turcji 4:0.

Inter Mediolan, który broni Pucharu Europy, zremisował na wyjeździe z mistrzem Holandii Twente Enschede 2:2. Wszystkie bramki padły przed przerwą. O tym meczu mówi Marek Lehnert z Rzymu:

Liga Mistrzów Tylko remis Interu Mediolan

WYNIKI I KOLEJKI FAZY GRUPOWEJ LIGI MISTRZÓW

Grupa A

Werder Brema - Tottenham Hotspur 2:2 (1:2)
Bramki: dla Tottenham - Petri Pasanen (12-samob.), Peter Crouch (18); dla Werderu - Hugo Almeida (43), Marko Marin (47). Sędziował: Massimo Busacca (Szwajcaria).

Werder Brema: Tim Wiese - Clemens Fritz, Sebastian Proedl, Petri Pasanen, Mikael Silvestre - Philipp Bargfrede (37-Aaron Hunt), Wesley (67-Tim Borowski), Torsten Frings, Marko Marin - Marko Arnautovic, Hugo Almeida (79-Sandro Wagner).

Tottenham Hotspur: Carlo Cudicini - Vedran Corluka, Younes Kaboul, Ledley King, Benoit Assou-Ekotto - Aaron Lennon (76-Wilson Palacios), Tom Huddlestone, Jermaine Jenas, Gareth Bale - Peter Crouch, Rafael van der Vaart (49-Robbie Keane).

Twente Enschede - Inter Mediolan 2:2 (2:2)
Bramki: dla Twente - Theo Janssen (20), Diego Milito (31-samb.); dla Interu - Wesley Sneijder (13), Samuel Eto'o (41). Sędziował: Pedro Proenca (Portugalia).

Twente Enschede: Nikołaj Michajłow - Roberto Rosales, Peter Wisgerhof, Douglas, Dwight Tiendalli - Wout Brama, Luuk De Jong, Theo Janssen, Bryan Ruiz - Marc Janko (78-Emir Bajrami), Nacer Chadli (88-Denny Landzaat).

Inter Mediolan: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Walter Samuel, Javier Zanetti - Esteban Cambiasso, Wesley Sneijder, MacDonald Mariga - Samuel Eto'o, Diego Milito (87-Sulley Muntari), Goran Pandew (61-Countinho).

Grupa B

Olympique Lyon - Schalke 04 1:0 (1:0)
Bramka: dla Olympique - Michel Bastos (21). Czerwona kartka: Benedikt Hoewedes (34, Schalke 04). Sędziował: Ivan Bebek (Chorwacja).

Olympique Lyon: Hugo Lloris - Anthony Reveillere, Pape Diakhate, Dejan Lovren, Timothee Kolodziejczak - Miralem Pjanic, Jeremy Toulalan, Yoann Gourcuff (86-Jean Makoun) - Jimmy Briand (90+2-Kim Kallstrom), Lisandro Lopez, Michel Bastos (71-Jeremy Pied).

Schalke 04: Manuel Neuer - Christoph Moritz, Benedikt Hoewedes, Nicolas Plestan, Hans Sarpei (75-Lukas Schmitz) - Jermaine Jones (70-Peer Kluge), Ivan Rakitic, Ciprian Deac (45-Joel Matip) - Jefferson Farfan, Klaas-Jan Huntelaar, Raul.

Benfica Lizbona - Hapoel Tel Awiw 2:0 (1:0)
Bramki: dla Benfiki - Luisao (21), Oscar Cardozo (68).
Sędziował: Aleksiej Nikołajew (Rosja).

Benfica Lizbona: Roberto - Ruben Amorim, Luisao, David Luis, Fabio Coentrao - Carlos Martins, Javi Garcia, Pablo Aimar (71-Airton), Nicolas Gaitan (57-Maxi Pereira) - Javier Saviola (86-Cesar Peixoto), Oscar Cardozo.

Hapoel Tel Aviv: Vincent Enyeama - Dani Bondarv, Douglas da Silva, Bevan Fransman, Dedi Ben-Dayan - Gil Vermouth, Romain Rocchi (60-Yossi Shivhon), Avihay Yadin, Eran Zahavi - Ben Sahar (57-Toto Tamuz), Etey Shechter.

Grupa C

Bursaspor - Valencia 0:4 (0:2)
Bramki: dla Valencii - Tino Costa (16), Artiz Aduriz (40), Pablo Hernandez (68), Roberto Soldado (76). Sędziował: Svein Oddvar Moen (Norwegia)

Bursaspor: Dimitar Ivankov - Ali Tandogan, Omer Erdogan, Milan Stepanov, Gokcek Vederson - Volkan Sen, Huseyin Cimsir (Sercan Yildirim 59), Federico Insua, Ivan Ergic (Gustav Svensson 77), Ozan Ipek - Leonel Nunez (Turgay Bahadir 60).

Valencia: Cesar Sanchez - Bruno Saltor, David Navarro, Ricardo Costa, Jeremy Mathieu - Joaquin, Mehmet Topal, Alejandro Dominguez (Juan Mata 77), Tino Costa (Manuel Fernandes 81), Pablo Hernandez - Aritz Aduriz (Roberto Soldado 73).

Manchester United - Glasgow Rangers 0:0

Sędziował: Olgario Benquerenca (Portugalia).

Manchester: Tomasz Kuszczak - Wes Brown, Rio Ferdinand, Chris Smalling, Fabio (Jonny Evans 76) - Antonio Valencia (Ryan Giggs 63), Darren Fletcher, Darron Gibson, Park Ji-Sung (Michael Owen 76) - Javier Hernandez, Wayne Rooney.

Rangers: Allan McGregor - Kirk Broadfoot, David Weir, Madjid Bougherra, Sasa Papac - Steven Whittaker, Lee McCulloch, Maurice Edu, Steven Davis, Steven Naismith - Kenny Miller (Kyle Lafferty 81).

Grupa D

FC Barcelona - Panathinaikos Ateny 5:1 (2:1)
Bramki: dla Barcelony - Lionel Messi (22, 44), David Villa (33), Pedro (78), Daniel Alves (90+3); dla Panathinaikosu - Sidney Govou (20).
Sędziował: Nicola Rizzoli (Włochy)

Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Gerard Pique (75-Gabriel Milito), Carles Puyol, Eric Abidal - Xavi (79-Javier Mascherano), Sergio Busquets, Andres Iniesta - Lionel Messi, David Villa (69-Bojan Krkić), Pedro.

Panathinaikos: Alexandros Tzorvas - Stergos Marinos, Jean-Alain Boumsong, Cedric Kante, Loukas Vintra - Kostas Katsouranis (64-Giorgos Karagounis), Simao, Gilberto Silva - Sidney Govou (70-Luis Garcia), Sebastian Leto (80-Sortiris Ninis) - Djibril Cisse.

FC Kopenhaga - Rubin Kazań 1:0 (0:0)
Bramki: dla Kopenhagi - Dame N'Doye (97)
Sędziował: Thomas Einwaller (Austria)

FC Kopenhaga: Johan Wiland - Zdenek Pospech, Solvi Ottesen, Mikael Antonsson, Oscar Wendt - Martin Vingaard (90-Mathias Jorgensen), Claudemir (90-Hjalte Norregaard), William Kvist, Jesper Gronkjaer - Cesar Santin (75-Christian Bolanos), Dame N'Doye.

Rubin: Siergiej Ryżnikow - Cristian Ansaldi, Lasza Sałukwadze, Alexander Oreczkow, Salvatore Bocchetti (65-Oleg Kuzmin) - Rafał Murawski, Christian Noboa, Witalij Kaleszin - Obafemi Martins (58-Alan Kasajew), Carlos Eduardo (77-Gokdeniz Karadeniz), Siergiej Kornilenko.