Marcin Nowak 25.09.2010

Sebastian Ułamek indywidualnym mistrzem Europy

Sebastian Ułamek został indywidualnym mistrzem Europy na żużlu. Zawodnik Tauronu Azotów Tarnów wygrał finał rozegrany właśnie na torze w Tarnowie.

Drugie miejsce zajął Czech Ales Dryml, a trzecie Ukrainiec Andrij Karpow.

Trzy tygodnie temu finał Indywidualnych Mistrzostw Europy odwołano z powodu opadów deszczu, co okazało się zbawienne dla Sebastiana Ułamka. Polak musiał wówczas zrezygnować ze startu z powodu choroby. Dziś wystąpił i okazał się bezkonkurencyjny. Wygrał wszystkie pięć biegów i zasłużenie odebrał złoty medal mistrzostw. O trzecie miejsce rozegrano baraż, w którym zmierzyli się Andrij Karpow z Ukrainy i obrońca tytułu sprzed roku Rosjanin Renat Gafurow. Lepszy okazał się ten pierwszy i to on stanął na najniższym stopniu podium. Słabo w tarnowskim finale spisali się pozostali reprezentanci Polski. Robert Miśkowiak zajął szóste miejsce, Sławomir Musielak był 15, a Szymon Kiełbasa 16.

Indywidualne Mistrzostwa Europy rozgrywane są od 2001 roku i nie cieszą się większą renomą. W rozgrywkach pod egidą Europejskiej Unii Motocyklowej nie biorą udziału na przykład Brytyjczycy, a pozostałe kraje wystawiają przeważnie mniej utytułowanych reprezentantów. Mimo tego w dziesięcioletniej historii Polacy maja na koncie już trzy tytuły mistrzów Europy. Oprócz Ułamka złote medale zdobywali w przeszłości Krzysztof Jabłoński i Krzysztof Kasprzak.

Wieczorem we włoskim Terenzano czekają nas emocje dużo większego kalibru. O mistrzostwo świata walczyć będzie Tomasz Gollob. Aby zapewnić sobie tytuł Polak musi zakończyć zawody z co najmniej 6-punktową przewagą na Jasonem Crumpem i 5-punktową przewagą nad Jarosławem Hampelem. Początek Grand Prix Włoch o godzinie 20:00.