Paweł Gawlik 26.09.2010

Makau zwycięzcą maratonu w Berlinie

Triumfem Kenijczyków i Etiopek zakończył się bieg maratoński w Berlinie. Bardzo dobrze zaprezentowała się Agnieszka Gortel, która zajęła dziesiąte miejsce wśród kobiet.
Maraton w BerlinieMaraton w Berliniefot. PAP/EPA

Jeden z najbardziej prestiżowych maratonów na świecie wygrał Patrick Makau z czasem 2:05:08.

Tuż za nim na metę pod Bramą Brandenburską przybiegł Geoffrey Mutai, a szesnaście sekund później Etiopczyk Bazu Worku. W pierwszej dziesiątce nie było biegaczy z Europy, najlepszy z nich, Hiszpan Jose Carlos Hernandez, zajął 11. miejsce.

Zwycięzcy zabrakło nieco ponad minutę do pobicia rekordu świata Etiopczyka Haile Gebrsellasie (2:03:59), ustanowionego także w Berlinie, przed dwoma laty. Tegoroczny bieg odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych - w mżawce, na mokrej nawierzchni i temperaturze około 10 stopni Celsjusza.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Etiopka Aberu Kebede z czasem 2:23:58. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Bezunesh Bekele, a trzecia na mecie pojawiła się Japonka Tomo Morimoto. Jako dziesiąta kobieta do mety dobiegła Agnieszka Gortel (2:34:47)