Paweł Gawlik 02.10.2010

Junior Janowski idzie w ślady Golloba

Maciej Janowski zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata juniorów na żużlu. Wygrał obrońca tytułu - Australijczyk Darcy Ward.

Trzecie miejsce zajął Maksim Bogdanow z Łotwy. O medalach decydował dodatkowy bieg na zakończenie ostatniego turnieju cyklu - w Pardubicach. Po regulaminowych 20 wyścigach w klasyfikacji generalnej mistrzostw trzech zawodników miało na koncie po 30 punktów.

Maciej Janowski do finałowej walki włączył się dzięki znakomitemu startowi na czeskim torze. Wygrał cztery wyścigi, raz dojechał na metę jako drugi (przegrał ze Słowakiem Martinem Vaculikiem) i zdobył 14 punktów. Rywale do tytułu pojechali słabiej - Ward uzyskał 13 pkt., a Bogdanow - 9 pkt. W dodatkowym wyścigu Polak musiał jednak uznać wyższość Darcy'ego Warda.

Cykl zawodów o mindywidualne mistrzostwo świata juniorów składał się z trzech turniejów - przed Pardubicami młodzi żużlowcy ścigali się w Gdańsku i lotewskim Daugavpilsie.