Marcin Nowak 10.10.2010

Rewelacyjne mecze beniaminków na początek

Na inaugurację ekstraklasy koszykarzy zespoły mistrza kraju Asseco Prokom i trzecia Polpharma Starogard Gd. musiały uznać wyższość beniaminków.
Trefl Sopot - AZS KoszalinTrefl Sopot - AZS Koszalinfot. PAP

Gdynianie przegrali w Zielonej Górze z Zastalem 61:76, a starogardzianie w Tarnobrzegu z Siarką 88:92.

Asseco wystąpił co prawda bez czołowych zawodników, zabrakło też pierwszego trenera Tomasa Pacesasa, ale i tak wygrana zielonogórzan to niespodzianka. W Tarnobrzegu Polpharma w prowadziła w 29. minucie różnicą 22 punktów (76:54), ale w ostatniej części gospodarze byli nie do zatrzymania i błyskawicznie odrabiali straty. Wygrali tę kwartę 30:10, w czym największa zasługa Daniela Walla, który w ostatnich 45 sekundach dwa razy trafił zza linii 6,75 m.

W jedynym niedzielnym meczu nie obyło się bez niespodzianki - Energa Czarni pokonała w hali w Słupsku PGE Turów Zgorzelec 77:66. Najlepszym w drużynie gospodarzy prowadzonej przez byłego koszykarza Śląska Wrocław, Litwina Dainiusa Adomaitisa, był Zbigniew Białek - uzyskał 19 pkt, miał 7 zbiórek i 4 asysty.

Najbardziej efektowną wygraną odniósł Trefl Sopot, który w nowej hali Ergo Arena rozgromił AZS Koszalin 92:61. Gospodarze mieli miażdżącą przewagę pod tablicami - wygrali w tym elemencie 40:22. Najwięcej punktów dla gospodarzy uzyskał reprezentant Polski Filip Dylewicz, który po roku spędzonym w lidze włoskiej wrócił do Sopotu - miał 18 pkt i 6 zbiórek.

30 punktów Amerykanina Teda Scotta nie uchroniło Kotwicy Kołobrzeg od porażki w Poznaniu z PBG Basket 78:80. W zespole z Wielkopolski zabrakło nigeryjskiego środkowego Patricka Okafora, który nie przyjechał z powodu kłopotów wizowych.