Marcin Nowak 11.11.2010

Loeb najlepszy na początek Rajdu Wielkiej Brytanii

Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC) wygrał prolog 66. Rajdu Wielkiej Brytanii, ostatniej rundy mistrzostw świata w sezonie 2010.
Sebastien LoebSebastien Loebfot. PAP

Francuz wcześniej po raz siódmy z rzędu zapewnił sobie tytuł mistrza świata.

Drugi czas na 1,7 km trasie w prywatnych dokach Cardiff Bay ze stratą 0,7 s miał jego rodak Sebastien Ogier (Citroen C4 WRC), trzeci - Hiszpan Dani Sordo - 1,2 s straty, a czwarty - Norweg Petter Solberg - 1,6 s (obaj Citroen C4 WRC).

Były mistrz świata Fin Kimi Raikkonen (Citroen C4 WRC) osiągnął szósty wynik - o 3,3 s wolniej od Loeba.

Michał Kościuszko (Skoda Fabia S20000) w klasyfikacji generalnej czasem o 8,2 s gorszym od Loeba jest na 16. pozycji, a w SWRC - ma trzeciej.

Trasa tegorocznego rajdu rozgrywanego w Walii prowadzi odcinkami po nawierzchniach szutrowych z asfaltowymi łącznikami. W ubiegłych latach, gdy impreza odbywała się pod koniec listopada, zawodnicy jeździli w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym śniegu i deszczu.

Park serwisowy usytuowano przy Millennium Centre w Cardiff Bay. Trasa imprezy w porównaniu z ubiegłym rokiem uległa zmianom. Po 11 latach przerwy kierowcy pojadą odcinkiem Radnor (15,1 km), wydłużony o 9 km został OS Crychan (26,2 km), który teraz prowadzi częściowo po poligonie Epynt. Zupełnie nowym odcinkiem jest Monument Hill (10,3 km), który będzie dwa razy przejeżdżany w sobotę.

W niedzielę na mecie w Cardiff pierwsza załoga powinna zameldować się przed godziną 14.