Paweł Gawlik 14.11.2010

Sensacja! Vettel mistrzem świata!

Sebastian Vettel został w Abu Zabi mistrzem świata Formuły 1. Przed ostatnim wyścigiem sezonu był trzeci - za Fernando Alonso i Markiem Webberem.
Sebastian VettelSebastian Vettelfot. PAP/EPA/ALI HAIDER
  • Radość Sebastiana Vettela
  • Rozmowa z Grzegorzem Możdżyńskim (magazyn F1 Racing)

Niemiecki kierowca teamu Red Bull Racing sięgnął po tytuł dzięki zwycięstwu w Grand Prix Abu Zabi Na niższych stopniach podium znaleźli się Brytyjczycy z McLaren-Mercedes: Lewis Hamilton i Jenson Button.

W zakończonym dzisiaj sezonie Vettel zgromadził 256 punktów. Kierowca teamu Red Bull-Renault jest najmłodszym w historii triumfatorem - ma 23 lata i 135 dni.

Jego największy rywal i dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Hiszpan Fernando Alonso z Ferrari zajął w Abu Zabi dopiero 7. pozycję i o cztery punkty przegrał walkę o mistrzowski tytuł.

Robert Kubica (Renault) ukończył dzisiejszy wyścig na 5. miejscu, a sezon zakończył na 8. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Taktyczny błąd Alonso

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Vettel po raz dziesiąty w tegorocznej rywalizacji rozpoczął wyścig z pole position. Chwilę po starcie doszło do neutralizacji - wprowadzenie samochodu bezpieczeństwa wymusił na organizatorach wypadek. W trakcie walki o lepszą pozycję bolid Niemca Michaela Schumachera obrócił się o 180 stopni, a mijający go Pietrow i Kubica z trudem uniknęli zderzenia. Mniej szczęścia miał Włoch Vitantonio Liuzzi. Nie zdołał wyhamować i wjechał z impetem na zdezorientowanego rywala. Przednie skrzydło z bolidu Liuzziego omal nie uderzyło w głowę Schumachera.

Ten incydent i konieczność posprzątania roztrzaskanych elementów pojazdów wstrzymały rywalizację na pięć okrążeń, po których nastąpił ponowny start wyścigu. Najlepiej wykorzystał go Vettel, który zaraz po opuszczeniu toru przez samochód bezpieczeństwa odskoczył Hamiltonowi.

Chwilę później Kubica wyprzedził Niemca Adriana Sutila i awansował na szóstą pozycję. Na 11. okrążeniu opony zmienił Webber, trzy rundy później Brazylijczyk Felipe Massa z Ferrari, a po dwóch kolejnych Alonso. To okazało się błędnym posunięciem, bo wszyscy wrócili na tor na odległych pozycjach i zmuszeni byli wyprzedzać o wiele słabszych rywali, tracąc cenne ułamki sekund.

Zaporą nie do przejścia dla Alonso okazał się Pietrow, który na wizytę w alei serwisowej zdecydował się już podczas neutralizacji, więc do końca blokował dwóch pretendentów do tytułu. Za Hiszpanem wciąż jechał Webber, ale ani razu nie miał nawet szansy na zaatakowanie kierowcy z Oviedo. Koledze z Ferrari nie mógł w niczym pomóc Massa, bowiem finiszował na dziesiątym miejscu.

Najmłodszy mistrz

Sebastian Vettel urodził się 3 lipca 1987 roku w Heppenheim. W wieku ośmiu lat rozpoczął starty w wyścigach kartingowych. W 2004 roku zdobył tytuł mistrzowski w niemieckiej formule BMW, gdy w dwudziestu rundach odniósł osiemnaście zwycięstw.

27 września 2005 roku w nagrodę za kolejny triumf w Formule BMW dostał szansę przetestowania bolidu Williams FW27. Prywatny test zespołu odbył się na torze Jerez, gdzie Vettel uzyskał czas gorszy o ponad 3 sekundy od Marka Webbera. To był jego pierwszy, bezpośredni kontakt z F1.

Pierwsze punkty w F1 uzyskał 17 czerwca 2007 roku w wyścigu o Grand Prix USA, gdzie w zespole BMW-Sauber zastąpił Roberta Kubicę. Polak nie został dopuszczony do startu przez komisję medyczną po wypadku na torze w Kanadzie, Vettel w USA zajął 8. miejsce i zapisał na swoje konto 1 pkt. Stał się najmłodszym kierowcą, który zdobył punkty w F1. Miał 19 lat i 349 dni.

W drugiej połowie 2007 i 2008 roku startował w barwach zespołu Toro Rosso, ale już 17 lipca 2008 ogłoszono, że w następnym sezonie Vettel będzie wraz z Markiem Webberem reprezentował barwy ekipy Red Bull Racing.

Jest najmłodszym kierowcą, który zdobył pole position i wygrał wyścig. 13 września 2008 roku w deszczu wywalczył pierwsze miejsce startowe do Grand Prix Włoch na torze Monza, następnego dnia wygrał - zostając najmłodszym w historii F1 - w wieku 21 lat i dwóch miesięcy - zwycięzcą.