Paweł Klocek 21.11.2010

Polska sztafeta najgorsza na świecie

Szwedzcy biegacze narciarscy wygrali rywalizację sztafet w Gaellivare. Polacy przybiegli na metę na ostatnim, 24. miejscu, za drugą drużyną Kazachstanu.
Marcus HellnerMarcus Hellner fot.VANOC/COVAN

Polska sztafeta w składzie: Maciej Kreczmer, Sebastian Gazurek, Mariusz Michałek i Maciej Staręga straciła do zwycięzców niemal 10 minut.

Na finiszu biegu 4x10 kilometrów Szwedzi pokonali o niecałą sekundę Rosjan. Na trzecim miejscu z 50-sekundową stratą przybiegli Norwegowie.

Po pierwszej zmianie na czele stawki byli Kazachowie i Finowie. Najbardziej doświadczony w polskiej ekipie Maciej Kreczmer początkowo trzymał się głównej grupy, ale ostatecznie przybiegł na 22. pozycji ze stratą blisko 53 sekund.

Na półmetku najszybsi byli Rosjanie, tuż przed Szwedami, Norwegami, Szwajcarami i Amerykanami. Polacy tracili do liderów już 4 minuty i 46 sekund. Najmłodszy w polskiej ekipie, 20-letni Sebastian Gazurek, przyprowadził sztafetę na ostatniej, 23. pozycji. Po kolejnych 10 kilometrach ramię w ramię biegli już tylko Rosjanie i Szwedzi, z kilkunastosekundową przewagą nad Norwegami i Szwajcarami.

Mariuszowi Michałkowi nie udało się poprawić lokaty - Polacy mieli ponad siedmiominutową stratę do liderów i aż dwie minuty do bezpośrednio wyprzedzającej ich drugiej sztafety Kazachstanu.

Na ostatniej zmianie Rosjanie i Szwedzi stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo, o włos wygraną przez gospodarzy zawodów. W polskiej sztafecie bieg kończył Maciej Staręga, któremu, podobnie jak jego kolegom, nie udało się awansować. Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata od najbliższego piątku w fińskim Kuusamo.