Marcin Nowak 01.12.2010

Dobry start Polek w biathlonie

Reprezentantki Polski dobrze zainaugurowały sezon Pucharu Świata w biathlonie. W pierwszych zawodach w szwedzkim Oestersund w biegu na 15 km trzy z nich znalazły się w czołowej dwudziestce.
Anna Carin Olofsson-ZidekAnna Carin Olofsson-Zidekfot. PAP/EPA

Najwyżej - na 14. miejscu - uplasowała się Paulina Bobak.

Biathloniści jako ostatni z przedstawicieli sportów zimowych rozpoczęli sezon. Inaugurację już tradycyjnie wyznaczono w szwedzkim Oestersund. 44-tysięczne miasteczko w ostatnich dniach żyło jednak głównie poważnym zatruciem wody pitnej.

Według szacunków lekarzy, na dolegliwości przewodu pokarmowego skarżyło się około siedmiu tysięcy osób, w tym sportowcy, głównie z ekipy Trzech Koron.

Nie miało to jednak wpływu na wyniki, gdyż na podium stanęły dwie Szwedki. Zwyciężyła bezbłędna na strzelnicy 37-letnia Anna Carin Olofsson-Zidek, która o 8,9 s wyprzedziła Francuzkę Marie Laure Brunet oraz o 42,7 Helenę Ekholm, znaną do tej pory pod panieńskim nazwiskiem Jonsson. Druga i trzecia na mecie zaliczyły po dwa pudła, co skutkowało dodaniem do ich czasu dwóch karnych minut.

Na starcie zabrakło zdobywczyni Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Magdaleny Neuner, która chora na grypę została w Niemczech.

Dobrze sezon rozpoczęły Polki, które przygotowywały się pod okiem nowego szkoleniowca kadry, Norwega Jona Arne Enevoldsena. Kadrowicze chwalili jego metody pracy, ale ostrożnie wypowiadali się o szansach. Pierwsze zawody pokazały, że biało-czerwone są dobrze przygotowane.

Paulina Bobak spudłowała tylko raz i to podczas czwartej, ostatniej próby. Wyruszyła na ostatni odcinek biegu plasując się w czołowej dziesiątce, ale ostatecznie uzyskała 14. rezultat. Dwa błędy na strzelnicy popełniła Magdalena Gwizdoń i zajęła 16. miejsce, a Agnieszka Cyl - mimo trzech pomyłek w 20 strzałach - była 17. Do triumfatorki straciła 3.12,7, co oznacza, że pobiegła od niej jedynie o 12,7 wolniej.

Niewiele brakowało, by punkty Pucharu Świata zdobyła także Weronika Nowakowska-Ziemniak, która z czterema minutami karnymi była 41. Trzy pozycje niżej skasyfikowano stawiającą pierwsze kroki w tej rangi zawodach 19-letnią Monikę Hojnisz, która w poprzednim roku stała na podium mistrzostw świata juniorów. Wystartowało 95 biathlonistek.

W Pucharze Narodów po pierwszych zawodach Polki plasują się na piątym miejscu, za Rosjankami, Francuzkami, Szwedkami i Ukrainkami. W środę spisały się lepiej niż faworyzowane Niemki, z których najlepsza - Andrea Henkel - była dziewiąta.