Paweł Gawlik 05.12.2010

Pierwsza porażka Czarnych Słupsk

W najciekawszym spotkaniu 9. kolejki ekstraklasy koszykarzy mistrz Polski Asseco Prokom pokonał w Gdyni lidera Energę Czarnych po emocjonującym spotkaniu 76:73
Asseco Prokom Gdynia - Energa Czarni SłupskAsseco Prokom Gdynia - Energa Czarni Słupskfot. PAP/Adam Warżawa

Była to pierwsza porażka zespołu ze Słupska w sezonie.

Losy pojedynku ważyły się do ostatnich sekund, choć to Czarni mieli przez większą część przewagę. Gdynianie wygrali jednak czwartą kwartę 24:16. Na 45 sekund przed zakończeniem zawodnicy Energi prowadzili 73:72 i mieli piłkę, ale nie potrafili zdobyć kosza. W rewanżu punkty uzyskał kapitan Prokomu Daniel Ewing, zaś w akcji ostatniej szansy dla Energi zablokowany został rozgrywający Jerel Blassingame.

Równie wiele emocji jak w Trójmieście było w Warszawie, gdzie Polonia pokonała PBG Basket Poznań 68:67. Punkty na wagę zwycięstwa zdobył Harding Nana na siedem sekund przed końcową syreną, ale wcześniej to właśnie kameruński środkowy miał największy udział w odrobieniu strat przez gospodarzy w czwartej kwarcie. W sumie uzyskał 17 pkt i miał 9 zbiórek. To czwarta z rzędu porażka PBG.

Złą passę ma także beniaminek Zastal. Podopieczni trenera Tomasza Herkta ulegli po raz trzeci z rzędu, tym razem na wyjeździe AZS Koszalin 87:93. W zespole z Zielonej Góry z powodu choroby nie zagrał podstawowy koszykarz - środkowy Chris Burgess. Gospodarzy do długo wyczekiwanego zwycięstwa (po raz ostatni wygrali 30 października z Polonią) poprowadził Marcin Sroka - uzyskał 26 pkt.

W piątek Trefl Sopot wygrał we Włocławku z wicemistrzem Polski 84:79. Podopieczni trenera Karlisa Muiznieksa mimo kłopotów kadrowych - wystąpili bez kontuzjowanego środkowego Dragana Ceranica i Marcina Stefańskiego (zszedł z parkietu po sześciu minutach z powodu kontuzji stawu skokowego) - grali skuteczniej w decydujących momentach, mając liderów w kapitanie Filipie Dylewiczu (24 pkt i 10 zbiórek) oraz serbskim środkowym Slobodanie Ljubotinie (15 pkt i 11 zbiórek).