Paweł Gawlik 15.12.2010

Lochte nie dał szans "Korzeniowi"

Paweł Korzeniowski zajął 6. miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym podczas mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie w Dubaju.
Paweł KorzeniowskiPaweł Korzeniowskifot. PAP/EPA
  • Prezes Polskiego Związku Pływackiego Krzysztof Usielski o pierwsyzm dniu MŚ w Dubaju
  • "Wracam na właściwy tor" - Rozmowa z Otylią Jędrzejczak

Polak uzyskał czas 1:42,73. Wygrał Amerykanin Ryan Lochte (1:41,08 - nowy rekord mistrzostw świata), przed Rosjaninem Izotowem oraz Tunezyjczykiem Oussamą Melloulim.

Korzeniowski w tym roku wywalczył tytuł mistrza Europy na dystansie 200 metrów stylem motylkowym na 50-metrowym basenie w Budapeszcie. W wieczornej sesji mistrzostw świata w Dubaju wystąpi jeszcze Konrad Czerniak - w półfinałowym wyścigu na 100 metrów motylkiem.

Czerniak popłynie w finale

Konrad Czerniak awansował w Dubaju do finału rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym. Polak wygrał swoją serię półfinałową z czasem 50,77 sek., uzyskując czwarty rezultat półfinałów. Najszybciej połynął w drugim z wyścigów Wenezuelczyk Albert Subirats (50,51 sek.)

Finałowy wyścig na 100 metrów stylem motylkowym zaplanowano na jutrzejszy wieczór. Na porannych kwalifikacjach udział w zawodach zakończył Marcin Cieślak, który zajął w nich 23. miejsce.

Rekord świata Chinek

Chinki w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym czasem 7.35,94 ustanowiły rekord świata i zdobyły złoty medal pływackich mistrzostw świata. Kolejne miejsca zajęły Australijki i Francuzki.

To pierwszy pływacki rekord świata ustanowiony w 2010 roku i zarazem pierwszy od wprowadzenia zakazu stosowania poliuretanowych strojów.

W Dubaju wielką klasę pokazała Mireia Belmonte Garcia. Hiszpanka w odstępie nieco ponad 40 minut zdobyła dwa złote medale. Najpierw na 200 m stylem motylkowym, a następnie na 400 m stylem zmiennym. W obu konkurencjach ustanowiła także rekordy mistrzostw świata.

Zaledwie 0,04 s zdecydowały o zwycięstwie w męskiej sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Wygrali Francuzi przed Rosjanami i Brazylijczykami.