Aneta Hołówek 18.12.2010

Alpejski PŚ - Vonn wygrała zjazd w Val d'Isere

Mistrzyni olimpijska i świata Amerykanka Lindsey Vonn wygrała we francuskiej miejscowości Val d'Isere zjazd alpejskiego Pucharu Świata.
Lindsey VonnLindsey Vonn fot. East News

Na blisko trzykilometrowej trasie wyprzedziła Szwajcarki: o 0,68 sekundy Nadję Kamer i o 0,80 wicemistrzynię świata Larę Gut.

Vonn odniosła 19. w tej konkurencji i 35. w ogóle pucharowe zwycięstwo w karierze. W klasyfikacji wszech czasów awansowała na szóste miejsce, ex aequo z inną szwajcarską zawodniczką Eriką Hess. Tylko jedną wygraną więcej ma na koncie Niemka Katja Seizinger. Prowadzi Austriaczka Annemarie Moser-Proell (62 triumfy), przed Szwajcarką Vreni Schneider (55), Austriaczką Renate Goetschl (46) i Szwedką Anją Paerson (41).

Tuż za podium uplasowała się Austriaczka Elisabeth Goergl, trzecia zawodniczka igrzysk w Vancouver, a wicemistrzyni olimpijska Amerykanka Julia Mancuso była ósma.

Liderka Pucharu Świata Niemka Maria Riesch zajęła 24. miejsce, ze stratą ponad dwóch sekund do zwyciężczyni. Vonn traci do niej już tylko 52 pkt.

W obecnym sezonie amerykańska alpejka dwukrotnie była druga w zjeździe w zawodach rozegranych w kanadyjskim Lake Louise, za każdym razem przegrywając z Riesch.