Paweł Klocek 19.12.2010

Wymęczone zwycięstwo Realu (wideo)

Barcelona i Real Madryt wygrały mecze w 16. kolejce ligi hiszpańskiej i wyraźnie przewodzą w tabeli.
Real MadrytReal Madryt fot. PAP/EPA

Zwycięstwa odniosły jednak w odmiennym stylu: lider w derbach z Espanyolem lekko, łatwo i przyjemnie, a Królewscy wymęczyli trzy punkty w spotkaniu z Sevillą.

Piłkarze Barcelony nie zwalniają tempa. W sobotę pokonali lokalnego rywala 5:1 i było to ich dziesiąte z rzędu zwycięstwo w La Liga. Zdobyli w tych meczach 41 goli, tracąc zaledwie cztery.

Na boisku Espanyolu "Barca" miała w ostatnich latach kłopoty. Poprzednio wygrała tam w lidze 7 stycznia 2006 roku, a później raz przegrała i trzykrotnie zremisowała. W sobotę od początku nie było wątpliwości, która z drużyn powiększy swój dorobek o trzy punkty. Już po pół godzinie gry i trafieniach Pedro oraz Xaviego mistrz Hiszpanii prowadził 2:0. W drugiej połowie zdobył jeszcze trzy gole: ponownie Pedro i David Villa (10. i 11. bramka w sezonie). Rozmiary porażki zmniejszył Pablo Osvaldo.

Cztery minuty przed końcem meczu doszło do sympatycznej sytuacji. Kibice obu zespołów gorącymi oklaskami pożegnali opuszczającego boisko Andresa Iniestę. Fani Espanyolu podziękowali w ten sposób za pamięć o zmarłym półtora roku temu zawodniku tego zespołu Danim Jarque. Po zdobyciu jedynego gola w finale tegorocznych mistrzostw świata piłkarz Barcelony zaprezentował koszulkę z napisem: "Dani Jarque na zawsze z nami". Wcześniej obaj występowali wspólnie w młodzieżowych reprezentacjach kraju.

- Wypada mi tylko podziękować zawodnikom za zaangażowanie i maksymalną koncentrację. Dwa dość szybko zdobyte gole pozwoliły nam kontrolować sytuację na boisku. Ostatnio gramy świetnie i skutecznie, ale proszę nie wymagajcie, że w każdym meczu będziemy strzelać po pięć goli - powiedział dziennikarzom po meczu trener Barcelony Josep Guardiola.

Jego podopieczni w krótkim czasie w drugim prestiżowym pojedynku wymierzają rywalom "manitę", czyli rączkę, która symbolizuje pięć strzelonych goli. Wcześniej 5:0 pokonali Real Madryt.

Królewscy nie chcąc stracić dystansu do jedynego praktycznie rywala w walce o tytuł musieli pokonać Sevillę. Wygrali 1:0, ale nie zachwycili. W 77. minucie jedynego gola strzałem z bardzo ostrego kąta, wykorzystując błąd w ustawieniu bramkarza rywali Andresa Palopa, uzyskał Argentyńczyk Angel di Maria.

Wcześniej gospodarze stracili portugalskiego obrońcę Ricardo Carvalho, który musiał opuścić boisko wskutek czerwonej kartki. Piłkarze trenera Jose Mourinho ujrzeli też dziewięć żółtych kartek.

Real nadal traci do Barcelony dwa punkty. Trzeci Villarreal zgromadził dotąd 10 punktów mniej niż lider.