Aneta Hołówek 30.01.2011

Napoli goni Milan w Serie A

Trzy gole Urugwajczyka Edinsona Cavaniego pozwoliły FC Napoli wygrać z Sampdorią Genua 4:0 i utrzymać drugie miejsce w tabeli włoskiej ekstraklasy piłkarskiej, z czteropunktową stratą do Milanu.
SSC Napoli - Liverpool FCSSC Napoli - Liverpool FCfot. PAP
  • Marek Lehnert o 22 kolejce Serie A

Świetny debiut w Interze Mediolan zanotował Giampaolo Pazzini.

Cavani, który 14 lutego skończy 24 lata, jest w ostatnich miesiącach w świetnej formie. Błysnął nią już w mistrzostwach świata w RPA, gdzie był podstawowym zawodnikiem i zdobył jedną bramkę dla czwartej drużyny turnieju.

W lipcu przeszedł za 17 mln euro z US Palermo do Napoli i szybko stał się gwiazdą tego zespołu. Po trzech bramkach zdobytych w niedzielę, jego dorobek w Serie A wynosi już 17 i Urugwajczyk otwiera klasyfikację strzelców.

- Cavani nie przestaje zachwycać. Po raz kolejny wygrał nam mecz niemal w pojedynkę - przyznał trener Napoli Walter Mazzarri, który jak ognia unika rozmowy o tytule mistrzowskim.

- Nie dam się wciągnąć w takie dyskusje. Cieszy mnie nasza gra i wyniki, ale w tej chwili w ogóle nie zwracam uwagi na miejsce w tabeli. I zabraniam piłkarzom zajmować się tą kwestią. Nie chcę tworzyć niepotrzebnej presji - dodał.

Napoli zajmuje drugie miejsce w tabeli, ustępując jedynie o cztery punkty Milanowi, który w sobotę wygrał na Sycylii z Catanią 2:0. W drużynie gospodarzy do 65. minuty grał Błażej Augustyn.

Sukces nie przyszedł rossonerrim łatwo. Tym bardziej, że od 54. minuty grali w dziesiątkę, gdyż czerwoną kartką za uderzenie Argentyńczyka Pablo Ledesmy ujrzał Mark van Bommel. Holender debiutował w Serie A, a do Milanu trafił w środku tygodnia z Bayernu Monachium i zdążył już wystąpić w spotkaniu Pucharu Włoch.

Goście bramki zdobyli w liczebnym osłabieniu. W 58. minucie na listę strzelców wpisał się Brazylijczyk Robinho, a w końcówce 13. gola w sezonie zdobył Szwed Zlatan Ibrahimovic.

Trzecie miejsce w tabeli, siedem punktów za Milanem, zajmuje Lazio Rzym. W tej kolejce zdobyło trzy punkty, pokonując 2:0 Fiorentinę, z Arturem Borucem w bramce. Dwukrotnie receptę na polskiego bramkarza znalazł czeski napastnik Libor Kozak. Pierwszego gola, w 69. minucie, niespełna 22-letni gracz strzelił z rzutu karnego, którego sam wywalczył. Wynik ustalił cztery minuty później.

Czwarty w tabeli jest broniący tytułu Inter (dziewięć punktów za lokalnym rywalem), ale rozegrał jeden mecz mniej. W niedzielę podopieczni Brazylijczyka Leonardo "wrócili z dalekiej podróży". Do przerwy przegrywali na San Siro z Palermo 0:2, ale zespół odmienił wprowadzony po przerwie debiutant Giampaolo Pazzini.

Były zawodnik Sampdorii pojawił się na boisku od początku drugiej połowy. Na pierwszego gola w barwach Interu czekał 12 minut. W 73. minucie wyrównał na 2:2, a 180 sekund później po faulu na nim arbiter podyktował rzut karny, którego pewnym egzekutorem okazał się Kameruńczyk Samuel Eto'o.

- Nie zapomnę tego dnia do końca życia. Popołudnie pełne emocji, napięcia, radości i dumy. Nie mogłem sobie wyśnić lepszego początku w nowym klubie - powiedział Pazzini.

- To był wspaniały debiut Pazziniego. Dwa gole i wypracowany karny. Wysoko zawiesił sobie poprzeczkę - podkreślił szkoleniowiec Interu, który cały zespół chwalił za pokaz siły i charakteru w drugiej połowie. - O pierwszej nie chcę nawet wspominać. 0:2 to był najniższy wymiar kary - przyznał Brazylijczyk.

Z powodu śnieżycy przerwano mecz Bologna - Roma. Innym wydarzeniem 22. kolejki było niewykorzystanie przez piłkarzy aż czterech jedenastek.