Aneta Hołówek 06.02.2011

Polpharma wiceliderem koszykarskiej ekstraklasy

W najciekawszym meczu 16. kolejki ekstraklasy koszykarzy Polpharma Starogard Gd. pokonała we własnej hali wicemistrza Polski Anwil Włocławek 74:70.
koszykówka Polskakoszykówka Polskafot. East News

Było to drugie zwycięstwo nad Anwilem w sezonie i jednocześnie szósta z rzędu wygrana Polpharmy.

Gospodarzy do sukcesu poprowadził Amerykanin Brain Gilmore, który uzyskał 16 punktów. Podopieczni Serba Zorana Sretenovica po raz ostatni przegrali 12 grudnia z Asseco Prokom. Dzięki znakomitej passie "Kociewskie Diabły" awansowały na drugie miejsce w tabeli.

Tymczasem mistrz Polski z Gdyni odrabia straty. Asseco Prokom wzmocniony powracającym na parkiety PLK najlepszym koszykarzem (MVP) ubiegłego sezonu Amerykaninem Qyntelem Woodsem oraz jego rodakiem Tony Adamsem pokonał PBG Basket Poznań 86:73. Woods w ciągu 14 minut uzyskał 10 pkt i miał 4 asysty, a Adams był najskuteczniejszym w Asseco - uzyskał 16 pkt. Gdynianie nadal mają trzy zaległe spotkania do rozegrania.

Lider tabeli Energa Czarni Słupsk przerwał passę porażek i po czterech przegranych z rzędu odniósł zwycięstwo pokonując w Zielonej Górze Zastal 94:70. Kluczem do wysokiego zwycięstwa podopiecznych Dainiusa Adomaitisa była gra zespołowe - aż siedmiu zawodników zdobyło ponad 10 punktów, a najskuteczniejszymi byli Jerel Blassingame i Paweł Leończyk (obydwaj zdobyli po 16).

Przegrał natomiast dotychczasowy wicelider PGE Turów Zgorzelec, który przed tygodniem był wyraźnie lepszy od Asseco. Tym razem podopieczni trenera Jacka Winnickiego musieli uznać w Koszalinie wyższość AZS (85:78).

Zadecydowała o tym przegrana przez Turów czwarta kwarta 14:23. Najwięcej punktów dla akademików uzyskał Serb Slavisa Bogavac - 26 (w tym 13 z rzutów wolnych wykonywanych ze stuprocentową skutecznością) i dołożył 8 zbiórek. Akademicy przerwali zwycięską passę Turowa, który wcześniej wygrał cztery spotkania z rzędu.