Paweł Klocek 10.02.2011

Siatkarki Aluprofu odpadają z LM

Siatkarki Aluprofu Bielsko-Biała przegrały w Stambule z VakifGunesTTelekom 1:3 w rewanżowym meczu pierwszej rundy play off Ligi Mistrzyń i odpadły z rozgrywek. We własnej hali mistrzynie Polski przegrały również 1:3.
Aluprof Bielsko-Biała - Rabita BakuAluprof Bielsko-Biała - Rabita Bakufot. PAP/Andrzej Grygiel

Bielszczanki przystąpiły do spotkania rewanżowego w Lidze Mistrzyń mocno zmotywowane, a w ich grze widać było dużą dozę swobody. W pierwszym secie Aluprof całkowicie zaskoczył zaliczane do grona faworytów Turczynki doskonałą zagrywką i zwłaszcza grą obronną. Ataki Małgorzaty Glinki, Jeleny Nikolic czy Mai Poljak rozbijały się bielski blok z Jolantą Studzienną w roli głównej.

Polki zagrały dobrze w przyjęciu, co ułatwiało pracę dobrze dysponowanej rozgrywającej Katarzynie Skorupie. Posyłane przez nią na lewe skrzydło piłki wykorzystywały Karolina Ciaszkiewicz, Anna Werblińska, a także Natalia Bamber. Polki prowadziły 7 punktami - 17:10 i 23:16. BKS wygrał zasłużenie 25:22.

Turczynki w drugim secie poprawiły grę obronną. Lepiej przyjmowały, a nominalna druga rozgrywająca Benli Oezdemir, która zastąpiła nie najlepiej grającą w pierwszej partii Oezge Cemberci Kirdar, świetnie rozdawała piłki do atakujących koleżanek - Poljak i Nikolic. Zespół gospodarzy utrzymywał przez całego seta kilkupunktową przewagę - 12:8, 16:13, 20:16 i ostatecznie wygrał 25:20.

Bielszczanki w drugim secie miały duże kłopoty z przyjęciem zagrywki. Słabszy okres gry miała Skorupa, której dogrania nie były już tak dokładne i dynamiczne.

Trzeci set bielszczanki rozpoczęły - podobnie jak pierwszy - "z zębem". Aluprof błyszczał w obronie - Agata Sawicka, i na skrzydłach - Ciaszkiewicz i Bamber. Zaowocowało to prowadzeniem 6:2, 13:7, 16:10, 18:13 i 21:18.
W końcówce Turczynki wręcz zmiotły polskie zawodniczki z parkietu. Wpierw doścignęły BKS - 21:21, a następnie po atakach Poljak i Glinki wygrały wydawałoby się przegranego seta 25:21. W bielskiej drużynie w finałowej części trzeciej odsłony słabiej zagrała Skorupa, a całkowicie chybioną zmianą było wprowadzenie Gabrieli Wojtowicz za Jolantę Studzienną.

Sukces w trzecim secie "ustawił" czwartą partię. Turczynki poczuły się pewniej, co natychmiast uwidoczniły na tablicy wyników - 5:1, 8:4. Tę fazę najlepiej obrazowały dwa kolejne asy serwisowe Poljak, która posyłała piłki na Joannę Frąckowiak. W zespole ze Stambułu zaczęły seryjnie punktować Glinka, Poljak i Nikolic - 15:9, 19:12, 21:14. Aluprof, rozbity w końcówce trzeciej partii, nie potrafił już nawiązać walki i przegrał 18:25, a cały mecz 1:3.

Pozytywne wrażenie w ekipie mistrzyń Polski pozostawiły po sobie przede wszystkim Natalia Bamber, Agata Sawicka i Karolina Ciaszkiewicz.

Aluprof Bielsko-Biała - VakifGunesTTelekom 1:3 (25:22, 20:25; 21:25, 18:25)

VakifGunes TTelekom: Jelena Nikolic, Małgorzata Glinka-Mogentale, Goezde Sonsirma, Bahar Toksoy, Oezge Cemberci Kirdar, Maja Poljak, Gizem Gueresen (libero) - Gueldeniz Oenal, Benli Oezdemir, Melis Guerkaynak, Seray Altay.

Aluprof: Anna Werblińska, Katarzyna Skorupa, Natalia Bamber, Karolina Ciaszkiewicz, Berenika Okuniewska, Jolanta Studzienna, Agata Sawicka (libero) - Anna Kaczmar, Joanna Frąckowiak, Gabriela Wojtowicz.