Paweł Gawlik 12.02.2011

Dwóch zwycięzców w Vikersund

Adam Małysz piąty w konkursie lotów narciarskich na skoczni w Vikersund. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Austriak Gregor Schlierenzauer i Norweg Johan Remen Evensen.
Johan Remen EvensenJohan Remen Evensenfot. PAP/EPA

Trzeci był Szwajcar Simon Ammann. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Thomas Morgenstern uplasował się na dwunastym miejscu.

Kamil Stoch zakończył konkurs na 11. pozycji. Trzeci z Polaków, Piotr Żyła, nie zakwalifikował się do serii finałowej i zajął 31. pozycję razem z Czechem Janem Maturą.

Po pierwszej serii Adam Małysz zajmował szóste miejsce po skoku na odległość 212 metrów. W drugiej serii nasz skoczek poprawił się o półtora metra, dzięki czemu awansował od jedną pozycję.

Większy awans odnotował Kamil Stoch, który po skoku na odległość 183,5 w pierwszej serii zajmował 18. miejsce, ale 198,5 m w drugiej serii pozwoliło mu poprawić się aż o siedem pozycji.

Po pierwszych czterdziestu skokach prowadził Gregor Schlierenzauer, który w tym sezonie jeszcze dotąd nie wygrał. Austriak uzyskał 243,5 m, co było najdłuższym skokiem w tym konkursie i jego rekordem życiowym. Schlierenzauer w drugiej serii potwierdził, że wraca do wysokiej formy po kilkumiesięcznej rehabilitacji. Skoczył 232,5 m i wygrał zaqody ex aequo z Norwegiem Johanem Remenem Evensenem, który skoczył 240 i 234,5 m. Ci dwaj zawodnicy w drugiej serii skakali z obiżonego rozbiegu.

W finale sześciu zawodników uporało się z granicą 200 metrów. Jednym z nich był nieoczekiwanie 22-letni Włoch Andrea Morassi, który po raz piąty w tym sezonie wystąpił w finale zawodów Pucharu Świata. Morassi wylądował na 208,5 m, wcześniej zaliczył 177,5.

Gregor Schlierenzauer stanął na najwyższym stopniu podium po nieco ponad roku. Poprzednio wygrał 6 lutego 2010 roku w Wilingen. Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nadal jest Austriak Thomas Morgenstern, który dzisiaj zajął 12. miejsce. Drugie miejsce zajmuje Simon Ammann, a trzecie Austriak Andreas Kofler. Adam Małysz jest czwarty, a Kamil Stoch jest na dziewiątej pozycji.