Marcin Nowak 13.02.2011

Mieszane uczucia Polaków w Bundeslidze

Piłkarze FC Koeln wygrali u siebie z Mainz 4:2 w niedzielnym meczu 22. kolejki ekstraklasy Niemiec. Po dwie bramki dla gospodarzy zdobyli Lukas Podolski i Milivoje Novakovic.
FC KoelnFC Koelnfot. PAP/EPA

Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęło się dla gospodarzy, bo już w trzeciej minucie Podolski dośrodkował w pole karne, a lotu piłki nikt nie przeciął i wpadła do siatki. Niespełna pół godziny później (31. minuta) do wyrównania doprowadził Tunezyjczyk Sami Allagui, po sporym błędzie Adama Matuszczyka.

Przed przerwą gospodarze zdołali jednak wyjść na prowadzenie, za sprawą gola Novakovicia. 10 minut po zmianie stron swoją drugą bramkę zdobył Podolski, a asystę zaliczył Sławomir Peszko. Pięć minut później gości dobił Novakovic, a dopiero minutę przed końcem spotkania rozmiary porażki zmniejszył Petar Sliskovic. Poza Podolskim, który rozegrał świetne spotkanie, na boisku walecznością wyróżniał się też Peszko. Ten jednak, podobnie jak Matuszczyk, zobaczył żółtą kartkę.

Po tym zwycięstwie FC Koeln z dorobkiem 25 punktów zajmuje już 13. pozycję w tabeli ekstraklasy Niemiec. W drugim niedzielnym meczu Werder Brema zremisował na własnym boisku z Hannoverem 1:1.

Z kolei piłkarze Borussii Dortmund zremisowali na wyjeździe w sobotnim meczu z Kaiserslautern 1:1. Drużyna Roberta Lewandowskiego, Łukasza Piszczka i Jakuba Błaszczykowskiego straciła gola w ostatniej minucie. Z trójki Polaków całe spotkanie w barwach lidera Bundesligi rozegrał tylko Piszczek. Lewandowski grał do 76. minuty, natomiast Błaszczykowskiego z powodu lekkiej kontuzji nie było w ogóle w kadrze meczowej. Goście prowadzili po golu Svena Bendera w 82. minucie, ale tuż przed końcowym gwizdkiem wyrównał Czech Jan Moravek. Pięć minut wcześniej czerwoną kartkę zobaczył obrońca Borussii Neven Subotic.

- Przyjechaliśmy do Kaiserslautern z innym nastawieniem. Planowaliśmy zdobyć trzy punkty i spokojnie wrócić do Dortmundu. Jednak nie udało się wykorzystać kilku dogodnych okazji - przyznał trener Borussii Juergen Klopp. - Po bramce Bendera powinniśmy utrzymać prowadzenie. Jednak druga żółta kartka Subotica, dała gospodarzom nadzieję i potrafili to wykorzystać. Ten remis był sprawiedliwy - dodał.

To drugi z rzędu remis zespołu z Dortmundu i trzeci w czterech ostatnich meczach, ale drużyna Kloppa (52 pkt) wciąż ma ogromną przewagę nad konkurentami. Wicelider Bayer Leverkusen zmniejszył stratę do Borussii do... dziesięciu punktów. W sobotę "Aptekarze" pokonali na wyjeździe Eintracht Frankfurt 3:0.