Marcin Nowak 13.02.2011

Zagraniczne gwiazdy lepsze od Polek

Koszykarki reprezentacji Polski przegrały po dogrywce w Lublinie z drużyną zagranicznych Gwiazd Ford Germaz Ekstraklasy 87:90 (19:21, 19:19, 27:22, 17:20, 5:8).
Polska - Gwiazdy Zagraniczne FGEPolska - Gwiazdy Zagraniczne FGEfot. PAP/Wojciech Pacewicz
  • Ze sprawdzianu drużyny narodowej zadowolony był trener Dariusz Maciejewski
  • Agnieszka Szott żałowała minimalnej przegranej

W odróżnieniu od podobnych spotkań mężczyzn, którzy skupiają się na akcjach ofensywnych i technicznych sztuczkach, niedzielny Mecz Gwiazd koszykarek stał pod znakiem prawdziwej walki i nieustępliwości w obronie, włącznie ze stosowaniem chwilami krycia na całym boisku.

Przez pełne 45 minut toczyła się wyrównana gra i żadnej z drużyn nie udawało się uzyskiwać znaczącej przewagi (najwyższe prowadzenie reprezentacji wynosiło 9 punktów - 77:68). Sporo dramaturgii było w samej końcówce, bo na pół minuty przed ostatnią syreną po indywidualnej, trzypunktowej akcji Jeleny Maksimović drużyna Gwiazd objęła prowadzenie 82:80. Jednak kilkanaście sekund później, wykorzystując dwa rzuty wolne, do remisu doprowadziła Agnieszka Szott.

W dogrywce widać było wyraźne zmęczenie reprezentantek tempem gry przez cały mecz.
Jak przystało na występ najlepszych koszykarek polskiej ekstraklasy, spotkanie stało na dobrym poziomie i nie brakowało w nim efektownych i skutecznych akcji, choć zwłaszcza w drugiej kwarcie zawodniczkom obydwu zespołów kilkakrotnie zdarzało się nie trafiać z najdogodniejszych nawet pozycji.

Dla reprezentacji biało-czerwonych, grającej bez Agnieszki Bibrzyckiej, lubelski mecz był jednym z ważnych elementów przygotowań do czerwcowych mistrzostw Europy, których Polska jest gospodarzem.

Najlepszą zawodniczką lubelskiego Meczu Gwiazd uznana została Jelena Maksimović z Energi Toruń.

Konkurs rzutów za trzy punkty wygrała Laurie Koehn (UTEX ROW Rybnik).
Niezwykle ciepło przyjętą przez lubelską publiczność atrakcją towarzyszącą Meczowi Gwiazd były występy jednej z najlepszych w świecie grup cheerleaderek Red Foxes z Ukrainy.

W przeprowadzonej przed meczem licytacji reprezentacyjną koszulkę z autorafem Marcina Gortata jeden z kibiców nabył za 650 zł.

Polska - Gwiazdy Ford Germaz Ekstraklasy 87:90 (19:21, 19:19, 27:22, 17:20, 5:8)

Polska: Ewelina Kobryn 22, Agnieszka Skobel 5, Magdalena Leciejewska 4, Justyna Żurowska 4 (1x3), Paulina Pawlak 2 - Agnieszka Szott 20 (1x3), Elżbieta Mowlik 13 (3x3), Marta Jujka 11, Katarzyna Krężel 4 (1x3), Joanna Czarnecka 2, Katarzyna Dźwigalska.

Gwiazdy FGE: Jelena Maksimović 18, Erin Phillips 12 (2x3), Amisha Carter 8, Stephanie Raymond 6, Alicia Gladden 6 - Bernice Mosby 12, Laurie Koehn 7 (1x3), Milka Bjelica 6, Monica Wright 6, Sharnee Zoll 5, Brittany Denson 4.

Sędziowali: Marcin Kowalski, Robert Aleksandrowicz i Mariusz Adameczek.